2022-06-20 / Tagi:
Platforma wywiadu rynkowego kryptowalut BIS zostanie uruchomiona w ramach inicjatywy Centrum Eurosystemu – jej celem będzie dostarczanie zweryfikowanych danych o projektach kryptowalutowych. Jednym z kluczowych czynników decydujących o rozpoczęciu inicjatywy jest upadek Terra.
Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) ogłosiło uruchomienie nowego projektu ukierunkowanego na różne aspekty płatności tradycyjnych i kryptowalut — w tym platformę do analizy rynku kryptowalut i zabezpieczenia dla cyfrowej waluty detalicznej banku centralnego (CBDC). Platforma zostanie uruchomiona w ramach inicjatywy Centrum Eurosystemu, której celem jest dostarczanie zweryfikowanych danych o projektach kryptowalutowych. Jednym z kluczowych czynników decydujących o rozpoczęciu projektu jest upadek wielu projektów stablecoinów i platform pożyczkowych zdecentralizowanych finansów (DeFi), takich jak Terra (LUNA) i zdecentralizowany USD (USDD).
– Celem projektu jest stworzenie otwartej platformy analizy rynkowej, która rzuci światło na kapitalizację rynkową, działalność gospodarczą i zagrożenia dla stabilności finansowej – możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.
W komunikacie prasowym wyjaśniono także, że celem pierwszego projektu jest stworzenie platformy wywiadowczej kryptowalut typu open source, która zapewni większą przejrzystość kapitalizacji rynkowej, działalności gospodarczej i zagrożeń dla stabilności finansowej. Podkreślono także, że upadek platform pożyczkowych stablecoin i DeFi ujawnił trudności w ocenie ich ryzyka i potencjału gospodarczego.
– Jednym z powodów jest to, że większość danych dotyczących wsparcia aktywów, wolumenu obrotu i kapitalizacji rynkowej jest zgłaszana przez nieuregulowane firmy. Poszczególne zbiory danych i dostępne na rynku rozwiązania nie zapewniają wyczerpujących informacji i brakuje im przejrzystości – możemy przeczytać.
Z kolei drugi projekt ma zbadać i przetestować potencjalne rozwiązania kryptograficzne, które mogą wytrzymać znacznie zwiększoną moc obliczeniową komputerów kwantowych. Jego celem, według Centrum, jest przetestowanie przypadków użycia w różnych systemach płatności i zbadanie, jak wprowadzenie kryptografii odpornej na kwanty wpłynie na ich wydajność.
– Komputery kwantowe mogą być w stanie przełamać kryptografię wykorzystywaną przez banki centralne i prywatny sektor finansowy do zabezpieczania systemów płatności i rozliczeń. To zagraża poufności i może podważyć integralność systemów płatności – wyjaśnił BIS.
Z kolei trzeci projekt ma za zadanie zlikwidować luki w danych i niespójności w gromadzeniu danych na rzecz zrównoważenia klimatycznego. Pomoże to złagodzić obowiązki banków centralnych, które coraz częściej zastanawiają się, jak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na stabilność finansową czy inflację.
– Ten projekt ma na celu zbudowanie bazy danych o otwartym kodzie źródłowym raportów korporacyjnych w połączeniu z wyszukiwarką pełnotekstową w celu identyfikacji ujawnień związanych ze zrównoważonym rozwojem. Narzędzia do uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego zostaną następnie wykorzystane do uporządkowania i ustrukturyzowania tych danych – dodał BIS.
BIS poinformował również, że jego centrum w Hongkongu będzie współpracować z Bankiem Izraela i władzami monetarnymi Hongkongu (HKMA) w ramach nowego badania dotyczącego CBDC i cyberbezpieczeństwa.
– Opierając się na mocnych stronach Banku Izraela w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz na nauce HKMA z wcześniejszego projektu Aurum, Sela zbada rozwiązania technologiczne, które umożliwią pośrednikom dostarczanie użytkownikom CBDC bez związanego z tym narażenia finansowego, zmniejszając ryzyko i koszty w tym procesie, łącznie z silnym naciskiem na bezpieczeństwo cybernetyczne – zapowiedział BIS.
Źródło: financemagnates.com; cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.