2022-03-14 / Tagi:
W ostatnich dniach internet obiegła informacja o tym, że Wielka Brytania postanowiła zdelegalizować bitomaty. Urządzenia te znalazły się na celowniku Financial Council Authority – urzędu ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Dlaczego bitomaty przestały być legalne?
W piątek na Twitterze pojawiło się dużo wpisów na temat tego, że Wielka Brytania uznała bitcoinowe bankomaty za nielegalne. O sprawie mogliśmy przeczytać między innymi na popularnych kontach Crypto₿uzz.eth (@cryptobuzznews):
oraz Bitcoin Magazine (@BitcoinMagazine):
Informacja pojawiła się również na oficjalnym koncie Financial Conduct Authority (@TheFCA), czyli urzędu ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Z instytucją tą muszą liczyć się banki, operatorzy kart płatniczych oraz bankomatów.
Z opublikowanych przez brytyjski odpowiednik Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA) informacji wynika, że instytucja ta wzywa do zamknięcia bitomatów działających na terenie Wielkiej Brytanii – swoje działania tłumaczy bezpieczeństwem. Jak możemy przeczytać nadzór finansowy wymaga, by każdy z 81 bitomatów działających na terenie kraju spełniał wymagania określone w brytyjskich przepisach o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (MLR) i został zarejestrowany w urzędzie.
Okazuje się jednak, że żadna z firm odpowiedzialnych za obsługę bitomatów – na terenie Wielkiej Brytanii działa 8 takich firm – nie spełniła tych warunków. Co może oznaczać, że w najbliższym czasie urządzenia te rzeczywiście znikną z tamtejszych ulic. Tym bardziej, że uzyskanie licencji FCA na bitomaty jest w zasadzie nie do zdobycia. Możliwość zakupu kryptowalut za gotówkę w urządzeniach takich jak bitomat sprawia, że wpłacający są anonimowi. Dodatkowo mogą oni przypisać swój zakup do portfela cyfrowego. I właśnie to według FCA stanowi dosyć duży problem, ponieważ nie pozwala to ocenić czy dany zakup nie jest praniem brudnych pieniędzy. Stąd pomysł, by to operatorzy bitomatów monitorowali wpłaty per portfel. Oni z kolei stanowczo rezygnują z takiej możliwości z powodów technicznych.
Jednak pojawiają się też głosy, że firmy zajmujące się obsługą bitcoinowych bankomatów mogły z wyprzedzeniem zareagować i zadbać, aby urządzenia działały w sposób zgodny z wymaganiami postawionymi przez Urząd Nadzoru Finansowego. Dlatego istnieje szansa, że wszelkie niedopatrzenia zostaną z czasem naprawione.
Źródło: bithub.pl; benchmark.pl
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.