2022-03-10 / Tagi: token
Konflikt zbrojny między Ukrainą a Rosją trwa już dwa tygodnie. Od wybuchu wojny wśród inwestorów z niemal każdego sektora pojawiła się panika. W trend spadkowy wpadły też kryptowaluty, ale co ciekawe nie wszystkie – jedną z nich jest token WAVES.
Na początku warto przypomnieć, że Waves to blockchain proof-of-stake, który ma za zadanie zapewniać szybką infrastrukturę dla dAppów i smart kontraktów. Jego natywny token WAVES w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrósł o 97% -z poziomu 11,2 USD w dniu 28 lutego 2022 r. do 24,45 USD przedwczoraj. Jednak od tego momentu nastąpiła delikatna korekta, a kurs w dniu wczorajszym oscylował w okolicach 22,06 USD.
Waves cieszył się dużą popularnością w 2017 roku, kiedy znalazł się w pierwszej dwudziestce kryptowalut o największej kapitalizacji rynkowej. Jednak po „kryptowalutowej zimie” token ten nie odzyskał dawnej świetności, a wraz ze wzrostem konkurentów, takich jak Solana, Polkadot czy Matic, zaczął tracić na znaczeniu, spadając na początku tego roku aż na 76 pozycję. Ale co ciekawe, ożywienie z ostatnich kilku tygodni sprawiło, że token znalazł się na 48. miejscu w światowym rankingu.
Nie ma jednego powodu, który wyjaśniałby ten paraboliczny wzrost Waves. Jednak istnieje kilka czynników, które mogły mieć wpływ na kurs tokena.
Pierwszym z nich jest oczekiwanie na aktualizację Waves 2.0, która obiecuje poprawę dostępności, szybkości i bezpieczeństwa poprzez opracowanie ulepszonej wersji Waves Consensus opartej na Practical Proof-of-Stake Sharding.
Ponadto firma Waves ogłosiła, że przeznaczy 150 milionów dolarów na rozwój aplikacji i protokołów działających na jej blockchainie. Przez długi czas ekosystem Waves nie wprowadzał znaczących zmian, dlatego fundusz mógłby pobudzić zainteresowanie siecią i promować korzystanie z natywnego tokena blockchain.
Dodatkowo założyciel Fal, Sasza Iwanow, jest Ukraińcem. Ogromny wzrost tokena – zbieg okoliczności czy nie – został wywołany jednym z jego tweetów, w którym przypominał społeczności, że jest Ukraińcem.
Warto zaznaczyć, że w czasie wojny społeczność rynku kryptowalut zajęła silne stanowisko proukraińskie. Znane osobistości, takie jak Gavin Wood czy Vitalik Buterin, wyraziły solidarność z krajem. Ukraina skorzystała również z ponad 50 milionów darowizn w kryptowalutach, dodając do swojego portfela nowe tokeny, w tym Polkadot i Dogecoin.
Źródło: cryptopotato.com
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.
Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.
Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.