Blockchain TON uruchamia funkcję szyfrowania wiadomości 

2023-07-05 / Tagi:

Blockchain TON uruchamia funkcję szyfrowania wiadomości 

Projekt Open Network stojący za blockchainem TON wprowadził funkcję szyfrowania wiadomości, która umożliwia przesyłanie prywatnych wiadomości między użytkownikami sieci. Warto przypomnieć, że dotychczas były one publikowane w całkowicie publiczny sposób. 

Funkcja szyfrowania wiadomości w sieci TON 

Zgodnie z ogłoszeniem dewelopera sieci TON – TON Foundation – projekt Open Network wydał funkcję szyfrowania wiadomości w łańcuchu. Umożliwia ona przesyłanie prywatnych wiadomości między użytkownikami TON. 

Przypominamy, że TON to sieć blockchain rozwidlona z kodu stworzonego przez zespół aplikacji do przesyłania wiadomości błyskawicznych Telegram. Telegram porzucił projekt w lipcu 2020 roku – miało to miejsce jeszcze przed uruchomieniem sieci głównej. Jednak przed odejściem firmy udostępniono kod TON jako open source, umożliwiając innym dalsze budowanie na podstawie wykonanej pracy. 

Personalizacja transakcji blockchain 

Obecna sieć, zwana „TON” została zbudowana przez Fundację TON. Fundacja twierdzi, że sieć zapewnia większą skalowalność i przepustowość transakcji niż inne opcje w ekosystemie Web3, a jednocześnie pozostaje zdecentralizowana. 

TON zawsze pozwalał użytkownikom na wysyłanie wiadomości w transakcjach. Jednak w przeszłości były one całkowicie publiczne. Natomiast nowa funkcja umożliwia użytkownikom szyfrowanie tych wiadomości od końca do końca, dzięki czemu są one czytelne tylko dla zamierzonego odbiorcy. 

Główny programista TON, Anatolij Makosov twierdzi, że funkcja ta została stworzona, aby umożliwić „personalizację” transakcji. 

– Wysyłając Toncoiny, Jettony lub NFT przez TON, zawsze można było dołączyć tekst dla odbiorcy, taki jak „na kawę” lub „wszystkiego najlepszego”, personalizując w ten sposób interakcję. Teraz ta popularna funkcja(…) jest dostępna z pełnym szyfrowaniem – powiedział Anatolij Makosov. 

Makosov dodał, że nowa funkcja może być również przydatna, gdyby nastąpiła „apokalipsa”, która spowoduje awarię tradycyjnych serwerów komunikatorów. W takim przypadku TON może służyć jako „niezawodna” i „bezpieczna” metoda prywatnej komunikacji. 

Rozwój sieci TON 

Z opublikowanych informacji wynika, że zaszyfrowane wiadomości są obecnie dostępne za pomocą kilku detalicznych aplikacji portfelowych, w tym MyTonWallet, OpenMask i TON Wallet. Nowa funkcja również ma zostać dodana „w nadchodzących aktualizacjach” do portfela mobilnego Tonkeeper  

Warto dodać, że w maju Fundacja TON uruchomiła program akceleracyjny o wartości 25 milionów dolarów. Ma on zachęcić twórców do tworzenia aplikacji w sieci. W listopadzie natomiast niezależny zespół programistów stworzył bota handlowego Telegram, który ma za zadanie wprowadzać użytkowników do TON. 

Źródło: cointelegraph.com 

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Nasi partnerzy

Binance
Binance

Binance to jedna z największych i najbardziej zaufanych giełd na świecie.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Kanga
Kanga

Kanga Exchange to popularny kantor oraz giełda kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Ledger
Ledger

Ledger to bezpieczny portfel fizyczny, na którym można przechowywać kryptowaluty.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Zonda
Zonda

Stwórz swoje portfolio inwestycyjne na tej giełdzie kryptowalut.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Coinbase
Coinbase

Coinbase to popularna giełda kryptowalut ze świetną aplikacją.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Crypto.com
Crypto.com

Najszybciej rosnąca na świecie aplikacja kryptowalutowa.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Bybit
Bybit

Popularna giełda z nowego centrum krypto świata - Dubaju.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

MEXC
MEXC

Giełda założona przez zespół czołowych ekspertów z Wall Street.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

Trezor
Trezor

Pierwszy zimny portfel sprzętowy do kryptowalut od Satoshi Labs.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

OKX
OKX

OKX obsługuje miliony użytkowników w ponad 100 krajach

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.

GATE.IO
GATE.IO

Giełda z wieloma mniej popularnymi aktywami, ma siedziby w USA.

Sprawdź!

Dowiedz się więcej.