Zmiany w opłatach na prawo jazdy

marzec 21, 2018

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami została właśnie poparta przez Senat. Oznacza to zmiany dotyczące opłat za egzamin praktyczny dla osób niepełnosprawnych.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecne przepisy dotyczące pojazdów, które służą osobom niepełnosprawnym  podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z prawem.

Jak jest obecnie?

Komu przysługuje zniżka? Obecnie zniżka 50% na egzamin na prawo jazdy przysługuje osobom niepełnosprawnym, które posiadają orzeczenie lekarskie z informacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy jeśli zostanie on przystosowany do schorzenia osoby niepełnosprawnej. Taka jazda egzaminacyjna musi odbywać się pojazdem osoby, która ten egzamin zdaje.

Nowelizacja przepisów oznacza, że osoby niepełnosprawne zostaną zwolnione z opłaty za praktyczną część egzaminu państwowego na prawo jazdy, gdy osoba niepełnosprawna zdaje egzamin zdaje swoim pojazdem, który jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Zmiany zakładają również stworzenie strony internetowej, na której znajdzie się lista pojazdów, z których osoby niepełnosprawne mogą skorzystać podczas egzaminu. Na stronie znajdzie się także lista ośrodków, które te samochody posiadają.

Ustawa trafi teraz do Prezydenta i ma wejść w życie po 30 dniach.

Źródło: motofakty.pl

Dodaj komentarz