Zmiany dla kierowców w 2018 roku

Zmiany dla kierowców w 2018 roku

W 2018 roku wchodzą w życie nowe przepisy dla wszystkich nowych kierowców. Każdy kto zda egzamin na prawo jazdy po 4 czerwca 2018 będzie musiał zmierzyć się ze zmianami. Czego dotyczą nowe przepisy?

Informacje o nowych przepisach pojawiały się już od 2015 roku. Wejście w życie zostało jednak opóźnione wraz z problemami wdrażania systemu CEPiK 2.0. Do najważniejszych zmian można zaliczyć 2 letni okres próbny. W tym czasie młodzi kierowcy będą szczególnie monitorowani i łatwiej będzie można stracić uprawnienia.

300 zł

Tyle będzie kosztować dodatkowy kurs, który będzie dotyczył bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz tego będzie również praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Planuje się, że taki dodatkowy kurs będzie odbywał się między 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy. Niestety kierowca za taki kurs będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeżeli przed upływem 8 miesięcy od uzyskania uprawnień kierowca nie dostarczy zaświadczenia o odbyciu kursu, to może stracić prawo jazdy.

Zielony listek

Kolejne zmiany dotyczą tzw. zielonego lista. Świeży kierowca przez 8 miesięcy musi jeździć z naklejonym na szybie zielonym listkiem. Oznacza to, że w tym czasie kierowca musi jeździć wolniej:

  • 50 km/h w mieście przez całą dobę
  • 80 km/h poza obszarem zabudowanym
  • 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych

Nie zarobisz za kierownicą

Po wprowadzeniu nowych przepisów młody kierowca nie będzie mógł od razu prowadzić działalności gospodarczej, która polega na kierowaniu. Taka możliwość będzie dostępna dopiero po upływie 8 miesięcy i zaliczeniu kursu doszkalającego.

SuperUbezpieczenia

Limit mandatów

Zdając prawo jazdy każdy świeżo upieczony kierowca będzie musiał dodatkowo się pilnować. Jeżeli w ciągu 2 lat kierowca otrzyma trzy razy popełni wykroczenie, to pożegna się z uprawnieniami. Prawo jazdy będzie można również stracić popełniając jedno przestępstwo drogowe. Dotyczy to m.in.: uszkodzenia ciała, szkody na mieniu lub spowodowania niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Co z redukcją punktów karnych?

Nowe przepisy oznaczają również zmiany w redukcji punktów karnych. Od 4 czerwca 2018 roku po przekroczeniu 24 punktów karnych nie traci się uprawnień. Taki kierowca zostanie jednak skierowany na kurs reedukacyjny. Zmiany dotyczą młodych kierowców oraz tych z wieloletnim doświadczeniem za kierownicą.

Na wykonanie kursu reedukacyjnego jest jeden miesiąc. Jeżeli tego się nie zrobi, to kierowca traci prawo jazdy i trafia na 5 lat do specjalnej bazy. Jeżeli jeszcze raz 24 punkty zostaną przekroczone to uprawnienia traci się już bez możliwości odbycia kursu reedukacyjnego.

Źródło: leftlane.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź