Zielony listek elementem nowego prawa jazdy

Listopad 4, 2015
Zielony listek elementem nowego prawa jazdy

Kierowco. Od 2016 roku będziesz mógł dostrzec nowy element na drogach.  To zielony listek na szybie samochodu. Nie będzie to symbol kierowców-zwolenników legalizacji marihuany tylko symbol młodego kierowcy. Wyjaśnimy wam co wiąże się z obowiązkiem jazdy z taką naklejką.

Zielony listek już kiedyś obowiązywał w Polsce. Został wprowadzony przez Międzynarodową Organizację Prewencji Drogowej w Polsce w latach 70. XX wieku. Funkcjonował do lat 90. W głównym założeniu listek ma oznaczać młodych niedoświadczonych kierowców, którzy dopiero co zdali egzamin na prawo jazdy. Nowe przepisy mówią, że od 2016 roku nowy kierowca przez pierwsza dwa lata będzie na  tzw. okresie próbnym. Przez ten okres musi na przedniej i tylnej szybie mieć naklejony zielony listek.

To nie jedyny obowiązek młodego kierowcy. Dodatkowo świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy będzie musiał jeździć wolno. Chodzi o to, że nie będzie wolno mu przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym i  80 km/h poza nim. Na autostradach maksymalna prędkość to 100 km/h. Pamiętać należy także o tym, że taki kierowca będzie miał zakaz pracowania jako zawodowy kierowca (np. kurier).

Głównym zamierzeniem wprowadzenia zielonych listków, jest poprawa bezpieczeństwa na drodze. Naklejka ma informować starszych kierowców o tym, żeby przed jadącym młodym kierowcą zachować ostrożność. Naklejka ma służyć też nowym kierującym. Ma im uzmysłowić, że nie są jeszcze „królami szos” i mają jeszcze dużo nauki przed sobą.

Przypominamy, że podobne rozwiązania zostały wprowadzone m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Wielkiej Brytanii. Tam liczba wypadków po wprowadzeniu tego przepisy była o połowę niższa. Transport Samochodowy ogłosił, że w 30 procentach wypadków, uczestniczy kierowca ze stażem krótszym niż 2 lata.

Opinie o wprowadzeniu zielonych listków są podzielone. Jak zawsze w przypadku nowych przepisów pojawiają się zwolennicy i przeciwnicy. Czy zielony listek będzie symbolem bezpiecznej i ostrożnej jazdy? Przekonamy się już niebawem w praktyce.

www.superauto24.se.pl, www.wyborcza.pl, www.regiomoto.pl

Dodaj komentarz