Zielone światło to nie zawsze pierwszeństwo

Zielone światło to nie zawsze pierwszeństwo

Zobaczyłeś na sygnalizacji świetlnej zielone światło i bez zastanowienia wjeżdżasz na skrzyżowanie? To błąd. Zezwolenie na sygnalizatorze nie ma nic wspólnego pierwszeństwem przejazdu. Zielone światło to tylko znak, że z innych kierunków jazdy nie powinien jechać inny pojazd. Niestety ta zasada nie jest jasna nie tylko dla kierowców, ale również pieszych.

Zielone światło nie świadczy o pierwszeństwie przejazdu

Taka zasada wynika wprost z kodeksu ruchu drogowego. Przypominamy, że światło daje jedynie uprawnienie do wjazdu na skrzyżowanie. Zapaliło Ci się zielone światło? Oznacza to, że z innego kierunku jazdy, który przecina Twój tor nie powinien jechać inny pojazd.

SuperUbezpieczenia

Bywają sytuacje, w których z niewiadomych przyczyn pojazd tam się znalazł. To, że w tym momencie masz zielone nie oznacza, że bez konsekwencji możesz w ten pojazd uderzyć.

Co z pieszymi?

Podobna sytuacja dotyczy pieszych. Pojawienie się zielonego światła na sygnalizatorze nie uprawnia do bezwzględnego pierwszeństwa przejścia przez jezdnię. Pieszy, który pomimo zielonego światła zobaczy nadjeżdżający pojazd musi się zatrzymać. W tym przypadku należy się rozejrzeć i zastosować zasadą ograniczonego zaufania.

Bądźmy uważni na drodze. Ograniczone zaufanie i dokładna analiza sytuacji na drodze, mimo zielonego światła może uchronić nas przed niespodziewanymi zdarzeniami.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź