Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Pierwsza kontrola drogowa to bez wątpienia duży stres dla młodego kierowcy. W ostatnim czasie w sieci pojawiają się filmiki, które pokazują policjantów jak w nieprawidłowy sposób przeprowadzają kontrolę drogową. Przepisy jasno określają jak to wszystko powinno wyglądać. Poznaj więcej szczegółów.

Wzorowa kontrola drogowa

Zostałeś zatrzymany do kontroli drogowej? Zatrzymaj w bezpiecznym miejscu pojazd i zostaw ręce na kierownicy. Ważne jest, by widział je podchodzący do Ciebie policjant. Funkcjonariusz nie wie kogo zatrzymał i nie wie jakie może mieć intencje kierowca. Podczas kontroli w samochodzie powinni zostać także pasażerowie. Na polecenie policjanta możesz wyłączyć silnik i włączyć światła awaryjne.

SuperUbezpieczenia

Co może umundurowany policjant i ten „po cywilu”?

Przepisy jasno mówią, że umundurowany policjant może zatrzymać Cię praktycznie zawsze i wszędzie. Dotyczy to terenu zabudowanego, niezabudowanego, nocy i dnia. Nie ma znaczenia również to czy policjant porusza się radiowozem lub pełni pieszy patrol. Do zatrzymania wystarczy gest ręka. Lizak lub latarka jest używana w razie niedostatecznej widoczności. Pamiętaj również, że zatrzymać Ci może każdy policjant, a nie tylko ten z drogówki.

Policjanci po cywilu mają inne uprawnienia. W tym przypadku funkcjonariusze mają prawo do kontroli drogowej tylko w terenie zabudowanym i jedynie przy użyciu lizaka lub latarki.

Kto może zatrzymać pojazd?

Oprócz policjantów prawo do zatrzymania na drodze publicznej mają:

  • Straż Graniczna
  • Straż Celna

Żandarmeria Wojskowa może przeprowadzać kontrole na terenie wojskowym. Wyjątkiem jest patrol mieszany (policjant + żandarm), który może kontrolować w każdym miejscu. Na drogach leśnych kontrolować mogą strażnicy parków narodowych i strażnicy leśni.

Źródło: moto.onet.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź