Jak wygląda kontrola drogowa?

wrzesień 23, 2016
Jak wygląda kontrola drogowa

Kontrola drogowa u wielu kierowców powoduje szybsze bicie serca. Dotyczy to nawet tych, którzy całą trasę jadą przepisowo. Czy wiesz jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Zatrzymanie

Każdy kierowca podczas swojej przygody za kierownicę usłyszy magiczne słowa: „Dzień dobry, dokumenty proszę”. Jak zachować się prawidłowo podczas zatrzymania?

  • Zatrzymaj pojazd
  • Wrzuć bieg jałowy
  • Uchyl szybę
  • Dłonie zostaw na kierownicy do momentu podejścia policjanta

Pamiętaj, że nie wolno wysiadać z pojazdu bez wcześniejszego polecenia policjanta. Funkcjonariusz natomiast może poprosić Cię o wyłączenie silnika i włączenie świateł awaryjnych. Nie stresuj się i wykonuj wszystkie polecenia.

Co musi policjant?

 

Podczas kontroli drogowej policjant musi:

  • Podać swój stopień
  • Podać nazwę jednostki
  • Przedstawić się
  • Podać przyczynę zatrzymania

Umundurowany policjant może pokazać legitymację służbową na prośbę kierowcy. Ci w cywilu muszą to zrobić na początku kontroli. Taki dokument musi zostać pokazany tak, by kierowca mógł bez problemu odczytać wszystkie dane.

Obowiązki i prawa

Policjanci ruchu drogowego mają bardzo duże uprawnienia. Najczęściej jednak policjanci podczas kontroli sprawdzają dokumenty, stan techniczny pojazdu i sprawdzają trzeźwość, gdy istnieje podejrzenie jazdy po pijaku. Do radiowozu kierowca zostanie zaproszony, by np. obejrzeć zapis z wideorejestratora lub, gdy jest świadkiem zdarzenia drogowego.

Pamiętaj również, że policjanci mogą również przeszukać Twój samochód, ale tylko wtedy, gdy istnieje podejrzenie popełnienie czynu zabronionego. Otworzenie maski lub klapy bagażnika nie jest przeszukaniem. Jest to normalna czynność i element sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Twoim obowiązkiem jako kierowcy jest przede wszystkim zatrzymanie się do kontroli. Gdy przekroczyłeś prędkość i będziesz ukarany mandatem masz dwa wyjścia. Przyjąć mandat lub odmówić jego przyjęcia. W tym drugim przypadku sprawa trafia do sądu.

Pamiętaj również, że nie musisz dmuchać w alkomat. Wówczas policjanci zabiorą Cię do najbliższego szpitala na badanie krwi. W sytuacji, gdy dmuchałeś w alkomat na miejscu  wynik był pozytywny możesz poprosić o powtórzenie badania w warunkach szpitalnych. Oprócz tego możesz zawsze zgłosić zażalenie na funkcjonariusza przeprowadzającego kontrolę.

Źródło: www.moto.trojmiasto.pl

Dodaj komentarz