W Arabii Saudyjskiej kobiety mogą kierować samochodami

czerwiec 25, 2018
W Arabii Saudyjskiej kobiety mogą kierować samochodami

Od niedzieli (24.06.2018 r.) kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą legalnie prowadzić samochody. Ta przełomowa zmiana ma pozytywnie wpłynąć na gospodarkę całego kraju.

Jedną z pierwszych kobiet, które miały możliwość siedzenia legalnie za kierownicą samochodu była Enaam Gazi Al-Aswad, która powiedziała, że wprowadzona reforma zapewni kobietom niezależność i swobodę w poruszaniu się. Pani Enaam będzie pracować jako kierowca aplikacji „Careem”, czyli konkurencji „Ubera”.

Co mówi historia?

Kobiety nie mogły prowadzić samochodów od 1957 roku. Dopiero teraz nastąpiła zmiana prawa, która dla wielu kobiet otwiera nowe możliwości i dostęp do wymarzonych karier. Z zakazem posiadania prawa jazdy przez kobiety walczono od lat. Głównie w obronie praw człowieka walczyły aktywistki z Arabii Saudyjskiej.

Prawo jazdy dla kobiet to reforma księcia Mohammada, który jest następcą tronu, syna króla Salmana. To nie jedyne zmiany, które mają wejść w życie. Kolejne dotyczą zwiększania liczby miejsc pracy dla kobiet w Arabii Saudyjskiej oraz umożliwienie kobietom wstępu na obiekty sportowe i udział w rozgrywkach. Oprócz tego kobiety mogą brać udział i kandydować w wyborach municypalnych.

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz