„TIR” dostępny dla osób niesłyszących

czerwiec 1, 2018
„TIR” dostępny dla osób niesłyszących

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Nowe przepisy oznaczają, że o prawo jazdy kategorii C będą mogły się ubiegać osoby niesłyszące.

Co się zmieni?

Osoby niesłyszące od jakiegoś czasu zaznaczały, że przepisy dotyczące ubiegania się o prawo jazdy są bardziej rygorystyczne niż w innych krajach Unii Europejskiej. W zeszłym roku ruszyły pracę nad zmianami i przyniosły efekt w postaci tego, że osoby z całkowitym lub częściowym ubytkiem słuchu będą mogły ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1 i C. Osoby głuche i głuchonieme nie będą mogły jednak być zawodowymi kierowcami autobusów.

Nowe prawo daje również możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy asystenta, który ma pełnić funkcję tłumacza migowego. Do tej pory tłumacz mógł uczestniczyć w egzaminie, ale koszty jego wynajęcia zdający musiał pokryć z własnej kieszeni.

Przepisy mają wejść w życie 1 października. Zmiana w prawie oznacza, że osoby głuche zyskają dostęp do lepszej pracy ponieważ już teraz w transporcie według szacunków brakuje ok. 100 tys. zawodowych kierowców.

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl

Dodaj komentarz