Szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym – sprawdź co musisz wiedzieć

maj 30, 2018
Szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia, który oznacza kilka zmian w programie szkolenia z technik jazdy. W programie wezmą udział młodzi kierowcy, gdy w życie wejdą przepisy dotyczące tzw. „okresu próbnego”. Na czym polega szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym?

Zmiany, zmiany

Zmienione zostało rozporządzenie dotyczące kursu doszkalającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Główna zmiana obejmuje  szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym (praktyka), która ma być realizowana w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy z wykorzystaniem m.in. płyt poślizgowych.

ABS i ESP będzie wyłączone

We wcześniejszym rozporządzeniu znalazły się zapisy, które mówiły o zadaniach wykonywanych przez kierowców w samochodach bez ABS i ESP. Tutaj pojawiły się jednak problemy z interpretacją przepisów. Okazuje się jednak, że od kilku lat nie ma na rynku dostępnych nowych samochodów bez tych systemów. Nowe rozporządzenie określa, że chodzi tu o pojazdy, gdzie system zostanie wyłączony. Wyłącznik ABS i ESP oznacza, że wszystkie zadania dla młodego kierowcy będzie można wykonać w jednym pojeździe. Takie rozwiązanie ułatwi pracę ośrodkom doskonalenia techniki jazdy (ODTJ), gdzie będą odbywać się zajęcia praktyczne.

Co z osobami niepełnosprawnymi?

Nowe przepisy sprawiają, że szkolenie praktycznie w ODTJ będą musiały również zaliczyć osoby niepełnosprawne. Obecny stan prawny oznacza, że niepełnosprawni będą musieli uczestniczyć w szkoleniu wykorzystującym pojazdy ODTJ. Niestety w większości przypadków jest to niewykonalne. Przypomnijmy, że samochody dla osób niepełnosprawnych są często specjalnie dostosowane dla takich osób. Zmiany w rozporządzeniu oznaczają, że takie osoby będą mogły wykonywać zadania swoimi pojazdami i nie będzie konieczne wyłączenie systemów ABS i ESP.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Przyjmuje się, że rozporządzenie wejdzie w życie 4 czerwca 2018 roku i właśnie od tego dnia będzie stosowane. By zastosowanie miało miejsce, musi zostać zrealizowany okres próbny, a ten 4 czerwca nie będzie obowiązywał.

Jakie jest program szkolenia?

Na stronie info-car.pl znalazły się informacje opisujące dokładnie przebieg szkolenia.:

  1. Hamowanie podczas jazdy na wprost z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem z wyłączonym systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)
  2. Hamowanie podczas jazdy na wprost z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem z wyłączonym systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)
  3. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem z wyłączonym systemem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)
  4. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem wyposażonym w system zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS)
  5. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem wyposażonym w system stabilizujący tor jazdy pojazdu (ESP)
  6. Hamowanie w zakręcie podczas jazdy z prędkością 50 i 40 km/h pojazdem z wyłączonym systemem stabilizującym tor jazdy pojazdu (ESP)

Przypominamy, że celem szkolenia jest pokazanie młodym kierowcom  co się może stać, gdy przesadzą z prędkością w trudnych warunkach drogowych. Zadania mogą doprowadzić do utraty panowania za kierownicą i poślizgiem. Szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym jest więc idealną okazją do nauki i zdobycia doświadczenia.

Źródło: info-car.pl

Dodaj komentarz