Starsza osoba za kierownicą. Czy stanowi zagrożenie na drogach?

październik 6, 2016
Starsza osoba za kierownicą

„Jeździsz jak moja babcia”, „ruszasz się jak stary dziadek”. Te i inne podobne określenia można usłyszeć na polskich drogach. Czy podeszły wiek kierowcy oznacza, że jest on zdecydowanie słabszy od innych uczestników ruchu? Czy starsi kierowcy są dużym zagrożeniem na drogach?

Mobilna niezależność to dla wielu z nas  fundament poczucia wolności. Każdy musi wiedzieć, że nie ma ograniczeń wiekowych, co do korzystania dróg. Główną zasadą jest przede wszystkim przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa na drodze.

Z raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji wynika, że osoby starsze w wieku 60+ w 2015 roku spowodowały prawie 4 tysiące wypadków. Natomiast kierowcy w wieku 25-39 lat spowodowali tych wypadków prawie 9 tysięcy.

Wielu specjalistów zaznacza, że wraz z wiekiem mogą pogorszyć się umiejętności bezpiecznego prowadzenia samochodów. Wiek ma wpływ na umiejętności motoryczne i psychiczne kierowcy. Najczęściej u osób starszych mogą pojawiać się problemy:

Z widzeniem

Słabszy wzrok może sprawić, że kierowca nie zauważy wielu ważnych sygnałów występujących na drodze. Z wiekiem oczy są bardziej podatne na oślepienia. Badania wykazały, że osoby po 60 roku życia potrzebują dwa razy więcej czasu na dostrzeżenie koloru czerwonego.

Z motoryką

Spadek zdolności motorycznej z wiekiem sprawia, że wydłuża się czas reakcji, który w wielu sytuacjach może być bardzo ważny. Oprócz tego mięśnie z wiekiem tracą swoją elastyczność.

Ze spadkiem funkcji poznawczych

Prawidłowe funkcjonowanie umysłu to podstawa bezpieczeństwa za kierownicą. Chodzi tu m.in. o dobrą obserwację, prawidłowe lokalizowanie zagrożeń, skuteczne reagowanie. Wraz z wiekiem działanie mózgu może ulec pogorszeniu. Proces poznawczy w podeszłym wieku może działać wolniej, co może mieć wpływ na bezpieczeństwo kierowcy.

Twój dziadek lub babcia pomimo wieku dalej chce prowadzić samochód i upiera się, że z jego stanem zdrowia jest wszystko dobrze? Pomóż w utrzymaniu dobrej kondycji. Zadbaj o zdrowy styl życia i prawidłowe odżywianie się. Kolejnym zadaniem jest zadbanie o wykonywanie regularnych badań. Dotyczy to przede wszystkim badania wzroku. Nic nie zapewni bezpieczeństwa za kółkiem, jak przestrzeganie takich podstawowych zasad jak zapinanie pasów i prawidłowe wykonywanie manewrów.

W prowadzeniu samochodu nie ważne ile ma się lat, tylko to na ile się czuje. Dobra kondycja psychiczno-fizyczna oznacza, że nawet w podeszłym wieku można prawidłowo i bezpiecznie poruszać się samochodem.

Źródło: www.motofakty.pl

Dodaj komentarz