Jakie są obowiązki świadka wypadku?

Jakie są obowiązki świadka wypadku?

W Polsce w wypadkach samochodowych rocznie ginie bardzo wiele osób. W wielu przypadkach szybko udzielona pomoc może uratować komuś życie. Sprawdź jak powinien zachować się świadek groźnego wypadku.

Statystyki nie kłamią

Komenda Główna Policji opublikowała raport, z którego wynika, że w 2016 roku doszło do 33 664 wypadków drogowych na drogach publicznych, strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku wypadków drogowych życie straciło 3 026 osób. Natomiast rannych zostało 40 766 osób. Jeśli chodzi o kolizje drogowe, to w 2016 roku do jednostek Policji zgłoszono 406 622 kolizji drogowych. Tutaj pojawia się pytanie. Co zrobić, gdy na Twoich oczach doszło do poważnego wypadku?

Co należy zrobić?

Jesteś świadkiem wypadku? Na początek pamiętaj, by prawidłowo zatrzymać samochód przed miejscem zdarzenia na tym samym pasie. Następnie włącz światła awaryjne i drogowe. Gdy do wypadku doszło w nocy pomoże to oświetlić miejsce zdarzenia. Kolejnym zadaniem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Prawidłowe ustawienie trójkąta to:

    • za autem, gdy wypadek miał miejsce w mieście,
    • W odległości 50 m na drodze poza terenem zabudowanym,
    • 100 m, gdy do zdarzenia doszło na autostradzie.

SuperUbezpieczenia

Zadbaj o zabezpieczenie pojazdów

W przypadku niektórych wypadków świadkami może być kilka osób. Ważne więc jest, by każda osoba pomogła. Gdy świadkowie pomagają poszkodowanym, inni mogą zająć się zabezpieczeniem pojazdów. W samochodach, które brały udział w zdarzeniu ważne jest, by wyłączyć zapłon i wyjąć kluczyki. Pamiętaj jednak, by w nawet najprostszych czynnościach zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pożar- jak się zachować?

Wypadki samochodowe to nie tylko poważne zniszczenia pojazdów, ale również ryzyko pożary. Zauważając wydobywający się spod maski dym uchyl ja lekko. Pamiętaj, by nie otwierać maski całkowicie ponieważ dopływ tlenu może spowodować podsycenie płomieni. Kluczową kwestię jest prawidłowe użycie gaśnicy. Wyciągnij zawleczkę i przez szczelinę wpuszczaj środek gaśniczy w kilku miejscach. Pamiętaj, by nie było to dłużej niż 2-3 sekundy. Gdy zbiornik paliwa jest zabezpieczony, to auto nie wybuchnie.

Wypadek komunikacyjny może być bardzo stresującą sytuacją dla świadków tego zdarzenia. Warto wiedzieć jak postępować w danej sytuacji. Umiejętność radzenia sobie ze stresem i brak paniki pomoże wykonać wszystkie niezbędne czynności. Pamiętaj, by wszystkie działanie były wykonywane bezpiecznie w myśl zasady „ranny ratownik to zły ratownik”.

Źródło: www.auto-motor-i-sport.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź