Przewożenie dziecka w samochodzie. Przepisy 2018

Przewożenie dziecka w samochodzie. Przepisy 2018

Czy wiesz, że przewożenie dziecka, które nie znajduje się w foteliku samochodowym lub innym urządzeniem jest zagrożone mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych? Sprawdź jakie przepisy obowiązują w 2018 roku.

Przepisy 2017 roku

Nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci obowiązują od 2017 roku. Przypominamy, że przewożenie dziecka w foteliku samochodowym lub innym urządzeniu zabezpieczającym zależy nie od wieku dziecka, a od wzrostu. Każde dziecko, które jest niższe niż 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku. Taki obowiązek musi być przestrzegany do uzyskania pełnoletności lub do momentu, gdy dziecko przekroczy 150 cm wzrostu.

Wymogi dotyczące fotelika

Zastanawialiście się w jakich pojazdach obowiązuje przepisy przewożenia dziecka w foteliku? Obowiązek posiadania fotelików dotyczy m.in. pojazdów M1. Są to pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła przeznaczone do przewozu osób. Wiedzieć również trzeba, że pojazdy kategorii M1 posiadają nie więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy.

Taki obowiązek dotyczy również pojazdów przeznaczonych do przewozu ładunków. Są to pojazdy:

  • N1 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t;
  • N2 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 3,5 t, ale nieprzekraczającą 12 t;
  • N3 - pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą przekraczającą 12 t.

Kodeks drogowy jasno mówi, że zabrania się przewożenia dziecka w foteliku lub innym urządzeniu zabezpieczającym, które siedzi tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu samochodu wyposażonego w poduszkę powietrzną pasażera. Zabrania się także przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe, który nie posiada pasów bezpieczeństwa i fotelik bezpieczeństwa dla dziecka lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenia zabezpieczające. Zakaz dotyczy również przewożenia dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu pojazdu bez fotelika samochodowego lub innego urządzenia podtrzymującego dziecko.

SuperUbezpieczenia

Przypominamy, że za przewożenie dziecka poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych. Oprócz tego trzeba wiedzieć, że fotelik musi być dostosowany do wzrostu i masy dziecka. Musi on spełniać również wytyczne UE lub EKG ONZ, które dotyczą urządzeń podtrzymujących dzieci w pojeździe.

Czy są jakieś wyjątki?

Z obowiązku jazdy w foteliku zwolnione są dzieci, które mają więcej niż 135 cm wzrostu, ale ze względu na masę i wzrost nie jest możliwe zapewnienie fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego, które spełnia określone wymogi. Wyjątkiem jest również sytuacja, gdy lekarz wystawi dziecku zaświadczenie od przeciwskazaniu korzystania z fotelika. Dziecko nie musi również być przewożone w foteliku, gdy podróżuje taksówką, radiowozem, pojazdem straży granicznej lub straży miejskiej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź