Prawo jazdy na kombajn

Czerwiec 22, 2016
Prawo jazdy na kombajn

Najpopularniejszym prawem jazdy jest uprawnienie kategorii B. Pewnie nie raz zastanawiałeś się jakie uprawnienia są potrzebne do kierowania nietypowymi pojazdami. W nowym cyklu tekstów zajmiemy się różnymi pojazdami. W tym artykule dowiesz się jak wygląda sprawa prawa jazdy na…kombajn.

Kategoria T

Każdy kto zdobył prawo jazdy na kierowanie traktorem może, może również poruszać się po drogach publicznych samobieżnym kombajnem rolniczym i innymi maszynami.

Zacznijmy od kategorii T. Uprawnia ona do kierowania na drogach publicznych ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem z przyczepą lub przyczepami oraz pojazdem wolnobieżnym z przyczepą lub przyczepami. Dodatkowo możesz również kierować motorowerem, skuterem, lekkim quadem, czyli wszystkimi pojazdami, które wymagają posiadania prawa jazdy kategorii AM.

Czy wiesz, że na traktor nie trzeba wyrabiać dodatkowych uprawnień? Traktorem bez przyczepy można poruszać się, gdy ma się tyko kategorię B (autobusowe). Jak to jest więc z kombajnem? Przepisy nie określają dokładnie tego jakie uprawnienia są potrzebne, by legalnie pojechać na żniwa.

Kombajn

Jerzy Kociszewski, wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia Kierowca.pl zaznacza, że na kombajny wystarczą uprawnienia kategorii T. Okazuje się, że kombajn jest pojazdem wolnobieżnym. Jego maksymalna prędkość to 25 kilometrów na godzinę. Do kierowania takimi pojazdami oprócz kategorii T, kierowca musi mieć także skończone 21 lat. Natomiast o prawo jazdy na ciągnik rolniczy można ubiegać się, gdy skończyło się 16 lat. Pamiętać należy, że przed ukończeniem 18 lat wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna.

Kurs i egzamin

Egzamin na kategorię T składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria wymaga udzielenia poprawnych odpowiedzi na pytania znajdujące się na ekranie komputera, a praktyka składa się z kilku zadań na placu manewrowym i jazdy miejskiej.

Zadania na placu manewrowym to:

  • Przygotowanie ciągnika do jazdy
  • Sprawdzenie stanu technicznego
  • Włączenie odpowiednich świateł
  • Prawidłowy dojazd traktora do przyczepy i sprzęgania obu pojazdów
  • Jazda traktorem do przodu, do tyłu i po łuku
  • Parkowanie skośne i tyłem lub parkowanie prostopadłe i ruszanie na wzniesieniu

Pewnie zastanawiasz się ile to kosztuje? By uzyskać uprawnienia trzeba zapisać się na kurs w dowolnym ośrodku szkolenia kierowców. Następnie trzeba odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych i 20 godzin praktycznym. Kurs kończy się egzaminem w WORD-zie. Ceny kursu wynoszą między 700 a 1500 zł. Sam egzamin kosztuje 200 zł (teoria 30 zł, praktyka 170 zł).

Źródło: www.strefaagro.pomorska.pl

Dodaj komentarz