Prawo jazdy dla osoby niesłyszącej

Sierpień 5, 2016
Prawo jazdy dla osoby niesłyszącej

Prawo jazdy dla osoby niesłyszącej?

Prowadzenie samochodu wymaga dużych umiejętności i dobrego stanu zdrowia. Sprawność psycho-ruchowa jest bardzo ważna przy kierowaniu pojazdem. Czy osoby, które nie słyszą mogą z powodzeniem ubiegać się o prawo jazdy? Odpowiedź w tym artykule.

Termin „Głuchy”

Osoby niesłyszące w potocznym języku są określane jako osoby „głuche”. Termin ten odnosi się do osób, które od urodzenia są pozbawione słuchu lub utraciły go w trakcie życia. Osoby niesłyszące chcą również aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i jazda samochodem dla niektórych jest niezbędna. Okazuje się, że po odpowiednim szkoleniu osoby niesłyszące z powodzeniem mogą kierować samochodem. Niepełnosprawność jednego zmysłu sprawia, że inne zmysły wyostrzają się jeszcze bardziej. Zatem niesłyszący kierowcy bardzo często lepiej czytają ruch pojazdów i to co dzieje się wokół. Pełnosprawny kierowca w trakcie jazdy jest narażony na rozproszenie np. telefonem komórkowym, muzyką z radia itp.). W przypadku osób niesłyszących problem ten po prostu nie występuje.

Wada słuchu

Każdy przyszły kierowca z wadą słuchu może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A i B. Nie mogą jednak zostać zawodowymi kierowcami. Każdy ubiegający się o prawo jazdy musi przejść odpowiedni kurs. Pod względem treści w zasadzie nie różni się od kursu dla pozostałych zdających. Jedynie kilka poziomów może sprawić trudności. Osobie niesłyszącej trudno będzie wyjaśnić wszystkie zawiłości przepisów i definicje prawne za pomocą języka migowego. Dodatkowym problemem może być również brak instruktorów z opanowanym językiem migowym, a pomoc tłumacza znacząco wydłuża czas kursu.

Omówienie gestów

Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem kursów i jazd w terenie omówić zestaw gestów, które poprawią komunikację. Dobrze jest, by na pierwszych jazdach oprócz instruktora, kursanta znajdował się także tłumacz języka migowego.

Radosław Jaskulski, instruktor ŠKODA Auto Szkoły mówi:

„Egzamin na prawo jazdy w części teoretycznej wymaga również obecności tłumacza migowego. Jego obecność służy przekazaniu instrukcji dotyczącej wypełniania testów, a w części praktycznej, gdzie omawiana jest eksploatacja pojazdu – przetłumaczeniu pytań egzaminatora. Podczas jazdy po mieście tłumacz siedzi z tyłu”

Przypominamy, że osoby niesłyszące ze względu na brak słuchu nie powinny być wykluczane z możliwości poruszania się po drodze samochodami. Miejsca powinno znaleźć się dla kierowców, którzy przestrzegają przepisów drogowych i zachowują wszystkie zasady bezpieczeństwa.

Źródło: materiały prasowe Skoda, www.mojafirma.infor.pl

Dodaj komentarz