Powtórny egzamin za chaotyczną jazdę

marzec 16, 2018

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że ponowne sprawdzenie umiejętności kierowcy nie musi wynikać tylko z przekroczenia dozwolonej liczby punktów karnych, ale również wpływ na to ma sposób jazdy.

Notatka policyjna

Funkcjonariusze policji podczas kontroli drogowej w sporządzonej notatce napisali, że kierowca jechał swoim samochodem zbyt chaotycznie i nieadekwatnie do sytuacji na drodze. Co się więc wydarzyło?

Na początek kierowca źle zrozumiał nadawany latarką czerwony sygnał przez policjantów. Kierowca zrozumiał, że jest to zamiar wjechania przed niego i wyprzedzenia, a nie sygnał do zatrzymania do kontroli. Następnie kierowca zatrzymał się częściowo na jezdni, na której odbywał się ruch. Wszystkie te zachowania zostały opisane w notatce policyjnej. Na jego podstawie prezydent Częstochowy zdecydował, że kierowca zostanie jeszcze raz wysłany na kontrolny egzamin państwowy. Sprawa trafiła też do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

SKO zajęło się sprawą i stwierdziło, że notatka policyjna ma charakter pisma urzędowego i korzysta z domniemania prawdziwości. Nikt tego pisma nie podważył, a opisane zachowanie kierowcy stawia poważne zastrzeżenia co do kwalifikacji kierowcy.

Skarga

Kierowca poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Stwierdził, że jego jedynym przewinieniem była jazda bez zapiętych pasów- co zostało opisane w mandacie karnym. Nie zaznaczono jednak w nim nic na temat zbyt chaotycznej jazdy. Mężczyzna zapłacił mandat, a przez funkcjonariuszy został jedynie pouczony za konsekwencje jazdy bez zapiętych pasów. Oprócz tego kierowca mógł pochwalić się długim stażem prawa jazdy i latami bezszkodowej jazdy i maksymalnymi zniżkami na ubezpieczeniu OC.

WSA uznał, że skarga była bezzasadna. Z uzasadnienia sądu wynika, że skierowanie wniosku o ponowny egzamin kontrolny nie musi mieć związku z przekroczeniem dozwolonego limitu punktów karnych. Powodem może być naruszenie przepisów ruchu drogowego. Sąd orzekł, że chaotyczna jazda oraz błędne odczytywanie sygnałów do zatrzymania można uznać jako naruszenie przepisów. Takie zachowanie kierowcy budzi poważne zastrzeżenie co do jego kwalifikacji może być powodem do kierowania wniosku o ponowny egzamin kontrolny.

Sygn. akt: II SA/Gl 434 /17

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz