Czy Polacy to agresywni kierowcy?

kwiecień 5, 2018
Czy Polacy to agresywni kierowcy

Wśród powszechnych opinii panuje przekonanie, że kierowcy z Polski są za kierownicą bardzo nerwowi. Wymuszanie pierwszeństwa, nadmierna prędkość, oślepianie światłami to nie wszystkie nasze grzeszki. Okazuje się jednak, że z roku na rok zachowanie kierowców z naszego kraju ulega poprawie.

Badanie

Instytut Transportu Samochodowego przeprowadził badania, z których wynika, że ponad 80% polskich kierowców zaobserwowało agresywne zachowania na drodze przy najmniej raz w tygodniu. Co trzeci badany przyznał, że sam dopuścił się za kierownicą nerwowych zachowań. Z raportu „Polak w drodze 2.0” wynika, że ponad 30% mandatów jest wystawianych za niekulturalne zachowanie za kierownicą.

Na nerwowe zachowanie za kierownicą wpływa w głównej mierze czas. Pośpiech i stres z tym związany sprawia, że bardzo często kierowcy np. zajeżdżają sobie drogę. Do najczęstszych przyczyn niekulturalnego zachowania za kierownicą można zaliczyć nieumiejętność panowania nad stresem, przeżywanie negatywnych wydarzeń z życia i przekładanie ich na zachowanie za kierownicą oraz osobowość skłonna do agresji.

Według raportu kierowcy z Polski pod względem temperamentu przypominają kierowców z południa Europy.

Czy Polski kierowca to zły kierowca?

Dr Anna Orzeł, menadżer kierunku logistyka, wykładowca z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu zauważa, że:

„Jeżeli patrzymy na polskich kierowców na tle Europy, to jesteśmy dość dobrymi kierowcami pod względem dynamiki jazdy i przede wszystkim myślenia za kierownicą. To jest najważniejszy element, który nas wyróżnia, natomiast jesteśmy jeszcze bardziej nerwowi. Poza tym w Polsce jest społeczne przyzwolenie na to, że możemy jeździć szybciej niż 50 km/h”

Okazuje się, że agresywne zachowanie na drodze jest przyczyną wielu wypadków. Komeda Główna Policji opublikowane dane, z których wynika, że w 2016 roku blisko 20% kolizji zostało spowodowanych przez kierowców, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pojazdu. 9% miało związek z niezachowaniem bezpiecznej odległości.

Co ma wpływ na poprawę kultury za kierownicą?

Eksperci zaznaczają, że wpływ na poprawę bezpieczeństwa ma rozwój nowych technologii. Takie rozwiązania jak układy automatycznego hamowania, tempomaty, systemy monitorujące martwą strefę i utrzymujące pojazd na pasie ruchu poprawiają bezpieczeństwo, pewność za kierownicą i obniżają stres i agresję podczas jazdy.

Źródło: www.motoryzacja.interia.pl

 

Dodaj komentarz