Nowe uprawnienia dla kategorii B

marzec 12, 2018
Nowe uprawnienia dla kategorii B

Posłowie Kukiz’15 planują rozszerzyć uprawnienia osób, które posiadają prawo jazdy kategorii B. Osoby, które mają prawo jazdy dłużej niż trzy lata, poza motocyklami, mają mieć również możliwość poruszania się po drogach trójkołowcami.

Nowy projekt

Nowe rozwiązanie ma ułatwić poruszanie się m.in. osobom niepełnosprawnym, które z różnych przyczyn nie mogą przystąpić do egzaminu kategorii A. Wszyscy kierowcy, którzy już posiadają prawo jazdy kategorii B dostaną możliwość poruszania się motocyklem trójkołowym na podstawie już posiadanego prawa jazdy.

Co mówią obecnie przepisy?

Art. 125 ust.3 ustawy o kierujących pojazdami mówi, że motocyklem jest pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 ccm, dwukołowy lub z wózkiem bocznym. Takie samo określenie pasuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół.

Obecna ustawa daje możliwość poruszania się trójkołowcami osobom, które posiadają prawo jazdy kategorii A i mają ukończone 21 lat. Natomiast kategoria A1 i A2 dopuszcza osoby w tym wieku do jazdy motocyklem trójkołowym, ale zastrzega się, że moc takiego pojazdu nie może przekraczać 15 kW.  Przepisy na kategorię B od 24 sierpnia 2014 roku pozwalają na prowadzenie motocykla o pojemności skokowej równej lub mniejszej niż 125 ccm, o mocy maksymalnej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że dana osoba posiada prawo jazdy od minimum trzech lat.

Tutaj należy również przypomnieć, że propozycja nowelizacji jest zgodna z przepisami unijnymi. Art. 6 ust.3 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/126/WE z dnia 20.12.2006 r w sprawie praw jazdy. Przepis pozwala na rozszerzenie uprawnień dla posiadaczy kategorii B w danym kraju o motocykle trójkołowe o mocy przekraczającej 15 kW, dla kierowcy powyżej 21 roku życia i który posiada prawo jazdy minimum 3 lata.

Propozycja takich zmian została skierowana do pierwszego czytania już 20 czerwca 2017 roku. Zaproponowane rozwiązanie otrzymało pozytywną ocenę pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych. Uznano, że wdrożenie pomysłu w życie wpłynie na zwiększenie mobilności kierowców, którzy są niepełnosprawni.

Źródło: motofakty.pl

Dodaj komentarz