Największe mity o egzaminie na prawo jazdy

Największe mity o egzaminie na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy niesie za sobą sporo stresu i opowieści wśród zdających. Zwykle są to historie, które mają mały związek z rzeczywistością. Rozpowszechnianie różnych mitów na temat egzaminu na prawo jazdy z pewnością nie pomaga kursantom. Sprawdź, które opowieści trzeba brać z przymrużeniem oka.

Baśnie, bajki i opowieści

Wśród kandydatów na prawo jazdy często krążą historie, które mówią o tym jak nieuczciwi są egzaminatorzy i na czym można oblać egzamin. Z pewnością każdy z Was słyszał opowieść jak kolega znajomego nie zdał np. przez zgaśnięcie silnika. Tutaj musisz wiedzieć jedno. Nie warto słuchać obiegowych opinii na temat egzaminu na prawo jazdy.

Przerwany egzamin za zgaśnięcie silnika przy ruszaniu?

Jednym z najczęstszych błędów podczas egzaminu na prawo jest zgaśnięcie silnika podczas ruszania. Ten błąd może się przytrafić nawet najbardziej doświadczonym kierowcom. W środowisku kursantów krąży mit, który mówi, że zgaśnięcie silnika podczas ruszania skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu. Okazuje się, że to nieprawda. W rozporządzeniu dotyczącym przebiegu egzaminu znajdują się informacje o błędach, które skutkują natychmiastowym przerwaniem jazdy. Nie znajdzie się tam jednak informacji o zgaśnięciu silnika podczas ruszania.

SuperUbezpieczenia

10 listopada 2016 roku wprowadzono zapis, który wzbudził wiele kontrowersji. Wynika z niego, że zdający może popełnić błąd, który bezpośrednio zagrozi życiu lub zdrowiu uczestników ruchu drogowego. Od egzaminatora będzie jednak zależeć, czy popełniony błąd dyskwalifikuje kierowcę z dalszej jazdy i natychmiast przerywa egzamin.

Odwołanie nie ma szans na powodzenie?

Z pewnością jednym z krążących mitów jest opinia, że WORD-y to „mafie”, a pisanie odwołań nie ma najmniejszego sensu. Przypominamy, że każdy egzaminator musi być uczciwy, a nad bezstronnością egzaminu czuwają kamery zamontowane w samochodzie. Uważasz, że egzaminator błędnie ocenił Twoją jazdę i oblał Cię? Możesz złożyć odwołanie od wyniku egzaminu. Dowodem w sprawie będzie nagranie. Możesz również zgłosić skargę do dyrekcji WORD-u, która zostanie poinformowana o różnych nieprawidłowościach.

Aptekarska dokładność egzaminatorów?

Od wielu lat krążą opinie o mierzeniu linijką odległości między zderzakiem i pachołkiem na placu manewrowym. Na szczęście są to tylko plotki. By uniknąć nieporozumień manewry parkowania (np. prostopadłe, równoległe) wykonuje się w warunkach drogowych. Nie ma więc szans, by Twoje parkowanie zostało sprawdzane za pomocą linijki.

Wprowadzanie w błąd przez egzaminatora

Nie raz słyszeliśmy historie o tym jak egzaminator celowo wprowadza w błąd kursanta np. każąc mu zaparkować w niedozwolonym miejscu lub wykonać inny manewr. Zgodnie z prawem nie może dochodzić do takich sytuacji, gdy złośliwość egzaminatora bierze górę. Trzeba wiedzieć, że egzaminator nie może wprowadzać zdającego w błąd. Jeśli przez to nie zdasz, to możesz się odwołać.

Pora roku ma wpływ na zdawalność?

Zdając egzamin na prawo jazdy krążą legendy mówiące o tym, która pora roku jest lepsza na zdanie egzaminu. Tutaj pojawiają się zwolennicy lata i zimy. Zimą panują trudniejsze warunki na drodze. Kierowcy często jeżdżą wolniej i ostrożniej, przez co łatwiej jest włączyć się do ruchu lub wyczuć samochód na oblodzonej nawierzchni. Lato to natomiast czas, gdzie łatwiej zapoznać się z samochodem. Opinie są podzielone, a decyzję o porze roku na rozpoczęcie kursu należy podjąć samemu.

 

Brak opinii

Napisz odpowiedź