Młody kierowco! Sprawdź jak dobrze jeździć

kwiecień 13, 2016
Młody kierowco! Sprawdź jak dobrze jeździć

To, że zdałeś egzamin na prawo jazdy nie oznacza, że jesteś już „królem szos”. Doświadczenie za kierownicą zdobywa się latami. Pamiętaj, że sam możesz doskonalić swoje umiejętności. Jak to zrobić?

Jazda to nie automatyzm

Jazda samochodem to nie jest czynność, gdzie automatycznie powtarzasz różne manewry. Obojętnie czy wyruszasz w długą podróż lub do pobliskiego sklepu musisz się skoncentrować, przewidywać i przede wszystkim myśleć. Brak wyobraźni na drodze może doprowadzić do tragedii. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy wsiadasz za kierownicę.

Podpowiemy co robić, by nabrać doświadczenia za kierownicą:

  • Poruszaj się w różnych warunkach drogowych. Nic nie wpływa lepiej na umiejętność prowadzenia samochodu jak kierowanie w różnych warunkach drogowych. Jeśli masz okazję to nie korzystaj z jednej wyuczonej trasy. Staraj się jeździć różnymi drogami. Dodatkowo nie bój się kierować samochodem w różnych warunkach pogodowych. Deszcz, śnieg lub pora nocna to również okazja do jazdy i zdobywania doświadczenia.
  • Myśl za innych. Pewnie słyszałeś to na kursie. Zasada ograniczonego zaufania. Zawsze obserwuj to co się dzieje na drodze. Staraj się przewidzieć zachowania innych kierowców. Takie rozwiązanie sprawi, że zawsze będziesz skoncentrowany i unikniesz nieprzyjemnych sytuacji.
  • Zwracaj uwagę na pasażerów. Bardzo duży wpływ na to jak jedziesz mają Twoi pasażerowie. Doświadczony pasażer (np. ojciec) może służyć zawsze radą podczas jazdy. Pamiętaj, że to Ty jesteś kierowcą i jesteś odpowiedzialny za pozostałych pasażerów. Cechą dobrego kierowcy jest asertywność. Nigdy nie daj się sprowokować do wykonania manewrów, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
  • Pewny kierowca. Pewność siebie za kierownicą jest kluczowa. Wielu młodych kierowców boi się i ma obawy przed samodzielną jazdą samochodem. Nigdy nie wykonuj nerwowych ruchów za kierownicą.
  • Zwracaj uwagę na pogodę. Każdy doświadczony kierowca wie, że swoją jazdę trzeba dostosować do warunków atmosferycznych. Pamiętaj o tym. Trudne warunku atmosferyczne mają wpływ na Twoją jazdą. Już od początku kursu masz możliwość zwiększania swoich umiejętności. Wystarczy rozpocząć kurs na przełomie jesieni i zimy. Wtedy cała Twoja nauka będzie przebiegać w trudniejszych warunkach. To sprawi, że warunki atmosferyczne nie będą dla Ciebie nigdy przeszkodą.
  • Płynna jazda. Cechą dobrego kierowcy jest płynna jazda. Chodzi tu o płynne wyprzedzanie, hamowanie i włączanie się do ruchu. Zawsze zachowuj bezpieczny dystans od innego pojazdu.
  • Zwracaj uwagę na to czym jeździsz. Młodym kierowcą poleca się często samochody kompaktowe z małym silnikiem. Jest to naturalny proces przed przesiadką do większego samochodu z pokaźną mocą. Młodzi kierowcy często chcą od razu jeździć mocnymi maszynami. Takie rozwiązanie może być zgubne. Duże samochody są bardzo wymagające dla kierowców. Młody nie zawsze poradzi sobie z osiągami większego samochodu. Dlatego najlepiej jest najpierw jeździć mniejszym samochodem i wraz ze zwiększaniem swoim umiejętności myśleć nad zmianą pojazdu.

Mamy nadzieje, że te kilka rad sprawi, że Twój rozwój za kierownicą będzie przebiegał sprawnie. Doświadczenie zdobywa się przez lata. Sam swoim zachowaniem spraw, by Twoje umiejętności poprawiały się wraz z każdym przejechanym kilometrem.

Dodaj komentarz