Międzynarodowe Prawo Jazdy – Jak je uzyskać?

Maj 25, 2015
Międzynarodowe Prawo Jazdy - Jak je uzyskać

Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej, nie mamy obowiązku posiadania
międzynarodowego prawa jazdy (IDP), jeśli poruszamy się w obrębie państw Unii. Nie wymaga się międzynarodowego prawa jazdy również w Stanach Zjednoczonych czy Szwajcarii. Jednak jeśli mamy zamiar wyruszyć na wschód Europy, lub na inny kontynent międzynarodowe prawo jazdy jest już niezbędne.

Posiadanie tego dokumentu nie wiąże się z dodatkowymi kursami i uprawnieniami. Międzynarodowe prawo jazdy to dokument o określonym w umowie międzynarodowej wzorze – który powinien być rozpoznawalny dla organów państwowych – stron umowy. Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane m.in. w: Meksyku, Etiopii, Kenii, Jordanii, Senegalu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy na Jamajce.

Jak i gdzie wyrobimy dokument?

W każdym wydziale komunikacji terenie całej Polski, bez względu na to gdzie jesteśmy zameldowani. Będąc przykładowo w Gdańsku, możemy złożyć wniosek w tamtejszym wydziale komunikacji, mimo, iż zameldowani jesteśmy na przykład we Wrocławiu. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie (wym. 3,5 na 4,5), oraz kserokopię aktualnego prawa jazdy. Koszt wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy aktualnie wynosi 35 zł. Dokument ważny jest przez 3 lata od momentu jego wydania, nie może być jednak wydane na dłużej niż prawo jazdy.

Dodaj komentarz