Mandat za światła awaryjne

Luty 2, 2018
Mandat za światła awaryjne

Czy wiesz, że za niewłaściwe używanie świateł awaryjnych grozi wysoki mandat? Nawet 300 zł może dostać kierowca za miganie awaryjnymi. Sprawdź w jakich sytuacjach możesz korzystać z takich świateł.

Światła awaryjne

Światła awaryjne służą do ostrzegania innych uczestników ruchu przed niebezpieczeństwem. Legalne używać świateł można np. podczas postoju uszkodzonym pojazdem lub wypadku. Światła awaryjne powinny zostać włączone, gdy zatrzymujemy pojazd w miejscu niezgodnym z przepisami.

Kierowca, który świadomie parkuje w miejscu nielegalny i do tego włącza światła awaryjne łamie jednocześnie dwa przepisy. Chodzi tu o nadużywanie świateł awaryjnych oraz niezastosowanie się do zakazu zatrzymywania. W niektórych przypadkach można to ocenić jako tamowanie ruchu, a to kolejny powód do wlepienia mandatu i np. odholowania pojazdu.

Światła awaryjne nie mogą również być używane podczas holowania pojazdu. Miganie awaryjnymi jest również nielegalne, gdy sprawnym samochodem stoisz w zabronionym miejscu.

Przypominamy, że za niewłaściwe używanie świateł awaryjnych grozi mandat od 100 do 300 zł.

Awaryjne jako podziękowanie

Wielu kierowców używa świateł awaryjnych jako gest podziękowania lub przeproszenia innego kierowcy na drodze. Zgodnie z przepisami takie zachowanie jest nielegalne, ale policja nie powinna reagować i ścigać za takie zachowanie.

Świateł awaryjnych używają często kierowcy autobusów szkolnych i pojazdów, które przewożą osoby niepełnosprawne. Światła są zwykle włączone podczas wsiadania lub wysiadania dzieci i osób niepełnosprawnych.

Światła awaryjne- jak z nich korzystać?

Przepisy mówią, że światła awaryjne mogą być włączone na postoju w warunkach niedostatecznej widoczności, o ile pojazd nie stoi poza drogą lub miejsce postojowe nie jest dostatecznie oświetlone. Światłami awaryjnymi trzeba zawsze sygnalizować postój z powodu uszkodzenia pojazdu (nie można go usunąć) w miejscu niedozwolonym (np. autostrada, droga ekspresowa) lub w miejscu niewidocznym dla innych kierowców.

Ile wynoszą mandaty?

Za niewłączenie świateł awaryjnych w przypadku awarii lub wypadku grozi 150 zł i 1 pkt karny. Za takie samo wykroczenie na autostradzie lub drodze ekspresowej grozi 300 zł i 1 pkt karny.

Źródło: autokult.pl

Dodaj komentarz