Kursancie odetchnij z ulgą

Grudzień 24, 2015
Kursancie odetchnij z ulgą

W ostatnim czasie dla każdego kursanta w głowie tkwiła tylko jedna data. Chodzi o 4 stycznia 2016. Po tym dniu miały wejść nowe przepisy, które przyprawiały wszystkich przyszłych kierowców o ból głowy. W WORD-ach tworzyły się wielkie kolejki na egzamin, ponieważ każdy chciał uniknąć dwuletniego okresu próbnego dla nowych kierowców.

Czym jest ten okres próbny?

Dwuletni okres próbny dla nowych kierowców miał oznaczać to, że jeżeli młody kierowca w tym czasie popełni drugie wykroczenie to będzie musiał odbyć kurs reedukacyjny i automatycznie okres przedłużałby się o dodatkowe dwa lata. Dodatkowo jeśli młody kierowca popełniłby trzecie wykroczenie to prawo jazdy będzie mu zabrane. Na szczęście możemy wszystkich zainteresowanych poinformować, że przepis ten nie wejdzie na pewno po 4 stycznia 2016 roku. Dodatkowo nie wejdą też w życie takie przepisy jak kurs doszkalający, kurs wychodzenia z poślizgu oraz nakaz ograniczenia prędkości przez pierwsze 8 miesięcy od zdania prawa jazdy.

Dlaczego przepisy nie wejdą w życie?

Nowy przepis nie wejdzie z jednego powodu.  Wszystkiemu winny jest CEPiK a raczej opóźnienie w uruchomieniu tego systemu. Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców ma być systemem do przechowywania danych o wszystkich kierowcach, wykroczeniach i punktach karnych.  CEPiK wejdzie oficjalnie w życie dopiero 1 stycznia 2017 roku.  O przesunięciu terminu wejścia systemu zabiegał Związek Powiatów Polskich oraz dostawcy oprogramowania. Zmiany pierwotnie miały objąć 380 powiatów, około 4 tysięcy stacji diagnostycznych i  ponad 7 tysięcy ośrodków szkolenia kierowców.

Zatem kursancie nie musisz się już pchać do kolejce do WORD-u. Nowe przepisy najprawdopodobniej wejdą w życie dopiero w 2017 roku.

Źródło: www.superauto24.se.pl

Dodaj komentarz