Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Popularność systemu roweru miejskiego sprawia, że mieszkańcy wielu miast w Polsce przesiadają się z czterech na dwa kółka. Taka jazda nie tylko jest ekologiczna, ale również pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Niestety nie wszyscy rowerzyści i kierowcy znają dobrze przepisy ruchu drogowego. To właśnie od przestrzegania określonych zasad zależy nasze bezpieczeństwo.

Problem rowerzystów

Do jazdy rowerem nie potrzeba żadnych specjalnych uprawnień. By poruszać się po mieście należy jednak stosować się do przepisów ruchu drogowego. W przypadku rowerzystów różnie z tym bywa. Kierowcy samochodów też nie są tutaj bez winy. Sami narażają na niebezpieczeństwo rowerzystów swoim zachowaniem. Głównie chodzi tu o zasady dotyczące ustąpienia pierwszeństwa.

Kto ma pierwszeństwo?

Przepisy mówią, że kierujący pojazdem ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście, gdy kierujący skręca w drogę poprzeczną, a rowerzysta jedzie na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą kierujący zamierza opuścić.

Kontakt wzrokowy jest bardzo ważny

Eksperci ruchu drogowego zaznaczają, że kierowca, który planuje skręcić w drogę poprzeczną i przecinając tor ruchu rowerzysty powinien odpowiednio wcześniej spojrzeć w lusterka i przed siebie, by zlokalizować wzrokiem nadjeżdżających rowerzystów. Kluczową kwestią jest także zasygnalizowanie skrętu oraz odpowiednia redukcja prędkości. Dzięki temu rowerzysta i kierowca zauważą się.

Co musi zrobić rowerzysta?

Rowerzyści w starciu z pojazdem mają małe szanse na wyjście bez szwanku. Bardzo wiele w kwestii bezpieczeństwa zależy od nich samych. Wielu cyklistów po prostu zapomina o zachowaniu szczególnej ostrożności przed wjazdem na przejazd dla rowerów. Przypominamy, że rowerzysta, który korzysta z przejścia dla pieszych musi zejść z roweru i przeprowadzić go przez pasy.

O bezpieczeństwo rowerzystów mają zadbać również odblaski. Oprócz oświetlenia roweru w postaci świateł warto korzystać również z kamizelek odblaskowych. Życie może również uratować także kask.

Źródło: motofakty.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź