Kiedy możesz przekroczyć 50 km/h w obszarze zabudowanym?

kwiecień 24, 2018
Kiedy możesz przekroczyć 50 km/h

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada zmiany dotyczące przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Dotyczy to m.in. stanu wyższej konieczności. Poznaj więcej szczegółów.

Zmiany

W ubiegłym tygodniu sejm uchwalił senacką nowelę dotyczącą Prawa o ruchu drogowym. Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego to już w maju trafi ona do podpisu prezydenta.

Policjant oceni sytuację

Różne niespodziewane sytuacje życiowe sprawiają, że kierowca w powodu pewnych przyczyn (np. ratowanie życia, poród) przekracza dozwoloną prędkość. Nowe przepisy oznaczają, że policjant będzie miał możliwość oceny sytuacji w sprawie przekroczenia prędkości.

Co mówią przepisy?

Każdy kierowca, który obecnie przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym straci prawo jazdy. Wprowadzone zmiany będą jednak oznaczać, że będzie można odstąpić od zabrania prawa jazdy, gdy kierowca działał „w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiło wartość niższą od dobra ratowanego”.

Zmiana przepisów ma związek m.in. z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z października 2016 roku. Trybunał orzekł, że odbieranie prawa jazdy jest niekonstytucyjne, gdyż kierowca, który przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, nie ma możliwości oceny stanu wyższej konieczności, w której działał.

Przykładem wyższej konieczności można uznać m.in. przewożenie rodzącej kobiety lub osoby, której życie jest zagrożone.

Źródło: tvn24bis.pl, PAP, TVN24

Dodaj komentarz