Kategoria B+E – kiedy trzeba ją mieć?

sierpień 17, 2017
Kategoria B+E – kiedy trzeba ją mieć

Wakacje to czas, gdzie kierowcy częściej zamierzają ciągnąć przyczepę na wakacyjny wyjazd. Planujesz podróżować z przyczepką kempingową, łódką lub motorówką? Czy wiesz jakie prawo jazdy jest odpowiednie?

Prawo jasno określa

Posiadając prawo jazdy kategorii B, prawo jasno określa sytuacje, w których możesz holować. Kodeks drogowy mówi o tym, że spełniając odpowiednie  warunki można ciągnąć przyczepę lekką (dmc do 750 kg) oraz taką o większej dopuszczalnej masie całkowitej. Pierwsza opcji dopuszcza, że masa całkowita zestawu nie może przekroczyć 4250 kg (3500 kg samochód i 750 kg przyczepa).

Zwróć uwagę na hamulec

Holujesz przyczepę, która nie ma hamulców? Wówczas jej dmc musi być równa połowie masy własnej pojazdu ciągnącego lub mniejsza od niej. Przyczepka posiadająca hamulec bezwładnościowy oznacza, że dmc pojazdu ciągnącego musi stanowić conajmniej 1,33 dmc przyczepy.

Takie przepisy obowiązują zawsze jeśli chodzi o systemy hamującego tego typu, niezależnie od masy przyczepy i posiadanych uprawnień. Praktyka oznacza, że przyczepa o dmc 750 kg masa pojazdu musi wynosić minimum 1000kg.

Wymagania dla przyczepy ciężkiej

Przyczepa o dmc większej niż 750 kg musi być wyposażona w hamulec najazdowy lub taki, który uruchamiany jest z miejsca kierowcy. W tych przypadkach dmc przyczepy nie może być większa niż masa własna pojazdu ciągnącego. Natomiast dmc całego zestawu nie może przekroczyć 3500 kg.

Kategoria B+E

Kategoria prawa jazdy B+E pozwala na poruszenie się zestawem pojazdów o masie do 7000 kg. Praktycznie taka sytuacja ma miejsce w przypadku ciągnięcia przyczepy, która wyposażona jest w hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy. Tutaj należy powiedzieć, że jest to bardzo rzadko spotykane urządzenie. Pamiętaj również należy, że dmc takiej przyczepy może być większa niż dmc pojazdu, lecz masa całkowita przyczepy musi być mniejsza niż rzeczywista masa całkowita auta lub jej równa.

Źródło: Auto Świat

Dodaj komentarz