Jazda po zatrzymaniu prawa jazdy jest przestępstwem

luty 13, 2018
Jazda po zatrzymaniu prawa jazdy jest przestępstwem

Policja przypomina, że kierowca, który ma cofnięte uprawnienia lub wydany sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, w momencie zasiadania za kierownicą samochodu popełnia przestępstwo. Za taki czyn grozi nawet kara pozbawienia wolności.

Kiedy można stracić uprawnienia?

Z cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami można się spotykać, gdy:

    • Kierowca na podstawie orzeczenia lekarskiego, ma przeciwskazania zdrowotne lub psychologiczne, które wykluczają go z prowadzenia pojazdu
    • Kierowca przekroczy liczbę 24 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego
    • Kierowca, który po przekroczeniu 24 punktów karnych nie stawił się na powtórny egzamin na prawo jazdy
    • Kierowca nie zaliczy egzaminu, na który został skierowany przez starostę

Przypominamy, że to sąd wydaje zakaz kierowania pojazdami zwykle za poważne naruszenie prawa. Chodzi tu m.in. o takie zdarzenie jak spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub nieudzielenie pomocy ofierze wypadku.

Kierowcy, którzy mają cofnięte uprawnienia lub nałożony został na nich zakaz prowadzenia pojazdów, wsiadając za kierownicę robią to świadomie i łamią prawo. Nie ma więc mowy o tym, że kierowca nie wiedział, że nie może poruszać się pojazdem.

Policjanci coraz częściej przeprowadzają akcję mające na celu wyłapywanie kierowców bez uprawnień. Jedna z takich akcji miała miejsce w Zielonej Górze:

„Policjanci podczas kontroli drogowej sprawdzają dokumenty pojazdu i dokumenty kierującego. Jazda samochodem mimo zatrzymania prawa jazdy, wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień lub wręcz z sądowym zakazem prowadzenia samochodu nie umknie uwadze mundurowych. Kierujący, który się na to decyduje – popełnia przestępstwo. W poniedziałek 22 stycznia zielonogórscy policjanci zatrzymali aż pięć takich osób – na ul. Fabrycznej 36-latka kierującego Mercedesem pomimo decyzji o cofnięciu uprawnień, na ul.Prostej 35-latka kierującego Fiatem Doblo i 39-latka na S3 kierującego Hondą Civic –  również z decyzjami o cofnięciu uprawnień. Natomiast zatrzymany na ul. Dworcowej 29-latek kierujący Renault Megane i 61-latek kierujący Fordem Mondeo zatrzymany w Starym Kisielinie mają sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Kierujący Fordem jak się okazało był również pijany – miał w organizmie ponad 1 promil alkoholu. Popełnił więc jednocześnie dwa przestępstwa. Kierowanie pojazdem pomimo wydanej decyzji o cofnięciu uprawnień jest przestępstwem z art. 180a kk, za które grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. Kierowanie samochodem wbrew wydanemu przez sąd zakazowi jest przestępstwem z art. 244 kk zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”

Źródło: info-car.pl, policja.pl

Dodaj komentarz