Jakie są najczęstsze błędy kierowców?

maj 30, 2018
Jakie są najczęstsze błędy kierowców

Nie ma kierowcy idealnego. Każdemu bez względu na staż za kierownicą mogą przydarzyć się błędy. Narażeni są zwłaszcza młodzi kierowcy, którzy nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia. Sprawdź jakie są najczęstsze błędy kierowców.

Szkolenie nie jest idealne

Eksperci od lat zaznaczają, że system szkolenia na kierowców w Polsce nie jest idealny. Zmieniające się przepisy i wymogi sprawiają, że ubieganie się o prawo jazdy już na poziomie teorii jest skomplikowane. Nie pomagają w tym też szkoły jazdy, które często uczą tylko jak zdać egzamin, a nie jak jeździć bezpiecznie.

Jakie są zagrożenia w ruchu drogowym?

Młody kierowca na początku swojej przygody za kierownicą może popełniać wiele błędów. Najczęściej chodzi o zachowania, które mogą stworzyć zagrożenia na drodze. Są to wykroczenia, które często wynikają z małej wiedzy i braku umiejętności szybkiego podejmowania decyzji na drodze.

Wielu egzaminatorów i nauczycieli ze szkół jazdy zaznacza, że młodzi kierowcy na początku swojej przygody za kierownicą popełniają dużo błędów. Najczęstszy błąd to tzw. zachowanie świadczące o możliwości stworzenia zagrożenia w ruchu. W tej kategorii mieści się wiele wykroczeń , które mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Wiele niewłaściwych zachowań wynika po prostu z braku wiedzy i braku umiejętności szybkiego podejmowania właściwych decyzji na drodze.

Jakie są najczęstsze błędy kierowców?

  • Niezachowanie ostrożności przy skręcie w lewo
  • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym
  • Nieprawidłowe korzystanie z lusterek
  • Lekceważenie sygnalizatorów
  • Wymuszanie pierwszeństwa z drogi podporządkowanej
  • Nieprawidłowy zjazd z ronda i brak użycia kierunkowskazów
  • Nieprawidłowe pokonanie skrzyżowania równorzędnego

Egzaminatorzy i nauczyciele w szkołach jazdy przyznają, że takie błędy u kursantów pojawiają się najczęściej. Bardzo wiele w kwestii wyeliminowania błędów zależy od instruktorów. To oni uczą kursanta i podczas jazd udzielają niezbędnych wskazówek. Niestety czasem okazuje się, że podczas jazd z instruktorem kursant wyłącza samodzielne myślenie i czeka tylko na podpowiedzi. Pamiętajmy, że samodzielność za kierownicą jest bardzo ważne. Przewidywanie wydarzeń na drodze i podejmowanie słusznych decyzji to gwarancja bezpieczeństwa.

 

Dodaj komentarz