Jakich instruktorów unikać?

Jakich instruktorów unikać?

Profesjonalny i posiadający dużą wiedzę instruktor to połowa sukcesu. Niestety niektórzy kursanci trafiają na osoby, które nie do końca sprawdzają się w tym zawodzie. Luźna atmosfera lub negatywne emocje często stanowią duży problem w nauce jazdy. Jaki powinien być instruktor idealny?

To jak w jaki sposób powinien swoją wiedzą dzielić się instruktor z kursantami jest jasno określone w ustawie o kierujących pojazdami. Osoba, która pracuje w tym zawodzie jest zobowiązana do rzetelnego i bezstronnego wykonywania swoich obowiązków oraz do ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

Tyle w teorii. Jak jednak jest w praktyce? Na formach internetowych, stronach FB łatwo znaleźć informację, który instruktor jest dobry, a którego czasem ponoszą nerwy. Dobry fachowiec powinien cechować się komunikatywnością i cierpliwością. Ważne jest również to, by w przystępny sposób przekazywał wiedzę kursantowi i robił to spokojnie i kulturalnie.

Jakie grzechy popełniają instruktorzy?

Najczęstsze grzechy jakie zdaniem kursantów popełniają instruktorzy dotyczą załatwiania prywatnych spraw w trakcie trwania jazd. Kursanci skarżą się również na to, że nie zawsze wyjeżdżali „pełne godzin” oraz poruszali się takimi ulicami, gdzie przez większość czasu stali w korku.

SuperUbezpieczenia

Natomiast skrajne zachowania instruktorów miały związek przede wszystkim z nieuprzejmym zachowaniem, agresją, podniesionym głosem i przeklinaniem. Kursanci zarzucają także brak odpowiedniego przygotowania do prowadzenia zajęć teoretycznych oraz brak punktualności.

Kto może zostać instruktorem?

By zostać instruktorem należy spełnić następujące wymogi:

  • Być osobą niekaraną
  • Posiadać prawo jazdy dłużej niż 2 lata
  • Należy zdać specjalny egzamin kwalifikacyjny

Jak widać wymagania nie są zbyt wygórowane. Zdarza się więc czasem, że za naukę przyszłych kierowców biorą się osoby, które kompletnie się na tym nie znają. Tutaj przypomnijmy, że praca instruktora jest bardzo odpowiedzialna, stresująca i wymaga dobrej komunikacji. W ekstremalnych przypadkach może być nawet niebezpieczna.

Przypominamy, że wybierając szkołę jazdy nie sugerować się tylko ceną za kurs. Warto prześledzić opinie w internecie, sprawdzić gdzie odbywają się zajęcia teoretycznie i na jakich samochodach uczą. Następnie sprawdź jacy pracują tam instruktorzy. Większe szkoły jazdy dysponują kilkoma osoba, więc w razie nieporozumień można instruktora zmienić.

Brak opinii

Napisz odpowiedź