Jak zarejestrować samochód?

Jak zarejestrować samochód?

Kupiłeś swój pierwszy wymarzony samochód? Przed wyruszeniem w trasę musisz załatwić wszystkie urzędowe sprawy. Sprawdź jak zarejestrować samochód i jakie dokumenty są niezbędne. 

Kupno nowego samochodu to duża inwestycja. Wybrałeś już markę, kolor i wyposażenie? Następnym krokiem jest rejestracja pojazdu. Jak zrobić to sprawnie?

 Złóż wniosek

Wypełnij wniosek o rejestrację, który następnie trzeba złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub w mieście na prawach powiatu w miejscu zamieszkania. Cały formularz można ściągnąć ze strony internetowej urzędu lub wziąć je na miejscu. Nie ma co ukrywać, że kolejki w urzędzie się często zdarzają. W tym czasie spokojnie wypełnisz formularz.

Dołącz załączniki

Na kolejnym etapie rejestracji trzeba zadbać o wszystkie załączniki. Niezbędne dokumenty to:

  • Dowód własności pojazdu. Może to być np. faktura VAT, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, dożywocia, prawomocne orzeczenie sądu, które rozstrzyga prawo własności.
  • Świadectwo zgodności WE. Jest to dokument wydawany przez producenta, który potwierdza, że parametry techniczne spełniają wszystkie zasady bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Przypominamy, że świadectwo WE jest ważne we wszystkich krajach UE.
  • Karta pojazdu. W tym dokumencie zapisane są wszystkie informacje na temat modyfikacji i zmiany właścicieli. Karta pojazdu jest wystawiana przez producenta lub importera.
  • Dokument tożsamości. Zawsze przy sobie należy mieć do wglądu taki dokument. Gdy właścicielem jest osoba fizyczna to wymagany jest dowód osobisty lub paszport. Dla osoby prawnej potrzebny jest odpis z Krajowego Rejestru Sądowego.

Przypominamy, że takie dokumenty muszą być przedstawione w oryginale.

Ile wynoszą opłaty?

Wnoszenie opłat przy rejestracji pojazdu to dla wielu kierowców najgorsza część. Ile obecnie wynoszą opłaty i za co dokładnie trzeba zapłacić? Ogólnie całkowity koszt rejestracji samochodu wynosi 180,50 zł. W tej cenie znajduje się:

  • Tablice rejestracyjne- 80 zł
  • Dowód rejestracyjny 54 zł
  • Pozwolenie czasowe-13,50 zł
  • Nalepka kontrolna- 18,50 zł
  • Nalepka legalizacyjna-12,50 zł
  • Opłata ewidencyjna- 2 zł

Jeśli chcesz wyrobić sobie indywidualne tablice rejestracyjne to musisz dopłacić 1000 zł. Wtedy koszty ewidencyjne wyniosą 1000,50 zł. Przypominamy, że wszystkie opłaty można zrobić przez przelew bankowy lub bezpośrednio w kasie w urzędzie.

Odbierz dokumenty

Po uiszczeniu wszystkich opłat dostajemy tzw. „miękki dowód”. Urząd wydaje decyzję o czasowej rejestracji pojazdu, która trwa 30 dni. Dostajemy tablice rejestracyjne wraz z nalepką kontrolną.

SuperUbezpieczenia

Kolejnym krokiem jest ubezpieczenie OC. Trzeba je wykupić w dniu rejestracji pojazdu. Porównuj składki we wszystkich firmach. Dzięki temu możesz oszczędzić na obowiązkowym ubezpieczeniu OC.

Ostatnim krokiem jest odebranie „twardego” dowodu. Decyzję o rejestracji pojazdu razem z dowodem rejestracyjnym dostaniesz przed upływem pozwolenia czasowego. Informację, że dowód jest gotowy otrzymasz sms-em, e-mailem lub samemu możesz sprawdzić na stronie www.pojazd.pwpw.pl. Pamiętaj, że do odbioru dowodu potrzebne jest pokazanie pozwolenia czasowego i polisy OC.

 

Źródło: www.prawo.gazetaprawna.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź