Jak przygotować się do egzaminu z prawa jazdy: testy

Listopad 10, 2015
Jak przygotować się do egzaminu z prawa jazdy

Kluczem do sukcesu w zdecydowanej większości przypadków jest systematyczna nauka. Nie jest wyjątkiem i egzamin z prawa jazdy. Żeby dobrze wypaść, należy zapoznać się z przepisami ruchu drogowego, z oznaczeniami na drogach i opanować prowadzenie pojazdu. Jak wygląda to w praktyce? Czego oczekiwać w testach na prawo jazdy?

Niezależnie od kategorii, na którą chcemy zdobyć uprawnienia, obowiązują testy teoretyczny i praktyczny. Pierwszy z nich to 20 pytań ogólnych, z wiedzy podstawowej i 12 pytań specjalistycznych, odpowiednich dla wybranej kategorii prawa jazdy. W każdym jest poprawna tylko jedna odpowiedź, jednak nie każda jest tyle samo warta. Obowiązuje system punktowy, który wygląda następująco:

  • 3 punkty za dobrą odpowiedź na pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
  • 2 punkty – średnie znaczenie,
  • 1 punkt – niskie znaczenie.

Egzamin uznaje się za pomyślnie zdany po zdobyciu co najmniej 68 punktów, z całej 74-punktowej puli.

Kiedyś trendem było wkuwanie odpowiedzi na pytania egzaminacyjne na pamięć, jednak dziś to mało trafiona metoda. Dlaczego? Baza podstawowa składa się z 2663 pytań, i jest na bieżąco aktualizowana, ponieważ Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju umożliwia przesyłanie własnych propozycji pytań, weryfikowanych przez komisję. Sama jawność pytań niewiele pomoże, kiedy brak umiejętności analizowania sytuacji na drodze.

Dodaj komentarz