Jak jeździć po autostradzie?

Jak jeździć po autostradzie?

Jazda po autostradzie to zwykle najszybszy sposób na dotarcie do celu. Przez wiele lat takie podróżowanie było uważane za bardzo bezpieczne. Prosta droga i duża prędkość pozwalała szybko i sprawnie dotrzeć w konkretne miejsce. Niestety od jakiegoś czasu liczba wypadków na autostradach się zwiększyła. W ubiegłym roku zginęło na nich 70 osób. Tutaj pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Jak jeździć po autostradzie?

Jakie obowiązują zasady na autostradzie?

Eksperci i instruktorzy jazdy zaznaczają, że na autostradzie bardzo ważne jest zachowanie bezpiecznego odstępu. Ważne jest, by unikać sytuacji, gdy konieczne jest nagłe hamowanie. Kluczowa tutaj jest zasada dwóch sekund. Jak to działa? Obierz punkt orientacyjny (np. znak, wiadukt itp.). Gdy samochód przed Tobą minie go odlicz dwie sekundy. Jeśli dotrzesz do tego miejsca wcześniej niż wspomniane dwie sekundy to jasne jest, że odległość między wami jest zbyt mała.

Co z wyprzedzaniem?

Na autostradzie bardzo ważne jest prawidłowe sygnalizowanie wyprzedzania. Prawidłowe używanie kierunkowskazów i sygnalizowanie planowanego manewru minimalizuje ryzyko kolizji. Dzięki temu wszyscy kierowcy będą wiedzieć co chcesz zrobić i w porę będą mogli zareagować.

Na autostradzie często zdarzy się tak, że będziemy wyprzedzani przez inne pojazdu. Nie warto unosić się w tej sytuacji honorem. Kiedy jesteśmy wyprzedzani to mamy obowiązek umożliwienia wykonania bezpiecznego manewru. Oznacz to, że w tym czasie nie możemy zwiększać prędkości. Pamiętaj również, że ciągła jazda lewym pasem jest wykroczeniem.

Zadbaj o wyposażenie

Kamizelka odblaskowa i trójkąt ostrzegawczy, to to co musi się znaleźć w samochodzie podczas jazdy autostradą. W momencie, gdy będziesz musiał zatrzymać się na pasie awaryjnym, to kamizelka odblaskowa sprawi, że będziesz lepiej widoczny przez innych uczestników ruchu.

Źródło: motoryzacja.interia.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź