ITD ma problem z prawem?

marzec 26, 2018

Inspekcja Transportu Drogowego nie ma ostatnio dobrego czasu. Łódzki sąd zarzucił ITD nielegalne używanie wideorejestratorów. Inspekcja zaniechała rejestracji legalizacji urządzeń, a mimo to karała kierowców mandatami. Czy złamanie prawa oznacza, że kierowcy będą mogli podważyć mandaty?

Co trzeba wiedzieć?

Na początek warto wiedzieć, że każde urządzenie pomiarowe stosowane przez policję lub inne służby musi podlegać kontroli metrologicznej. Oznacza to, że każdy radar  lub wideorejestrator przed dopuszczeniem go do działania, musi otrzymać legalizację Głównego Urzędu Miar. Urząd zaświadcza, że użyty przyrząd pomiarowy spełnia wszystkie wymogi metrologiczne.

Jeśli chodzi o urządzenia pomiarowe, to każda aktualizacja oprogramowania lub inna ingerencja w parametry urządzenia wymaga ponownej legalizacji. Problem ITD polega na tym, że bazuje na wideorejestratorze Ramet AD9 C i poprzestała na pierwotnym dopuszczeniu urządzenia, ignorując tym samym obowiązek każdorazowej legalizacji.

Właśnie takie zachowanie ITD stało się przyczyną uniewinnienia przez sąd w Łodzi kierowcy oskarżonego o przekroczenie prędkości (sygn. akt VKa 935/17). Decyzja sądu sprawia, że Inspekcja Transportu Drogowego może mieć kłopoty. Używanie nielegalnych wideorejestratorów sprawia, że kierowcy mogą zgłaszać wnioski o unieważnienie mandatów.

Źródło: scigacz.pl

Dodaj komentarz