Czy policjant może odebrać młodemu kierowcy prawo jazdy?

Maj 12, 2016
Czy policjant może odebrać młodemu kierowcy prawo jazdy

Zostałeś świeżo upieczonym kierowcą? Zaczynasz samodzielnie jeździć? Pierwsza kontrola policyjna może być dla Ciebie stresująca. Czy zastanawiałeś się, czy podczas pierwszej kontroli może Ci zostać zabrane prawo jazdy? Odpowiedź w tym artykule.

Policja może zabrać prawko

Okazuje się, że podczas kontroli na drodze policjant może Ci zabrać prawo jazdy. W ubiegłym roku rozszerzono policjantom uprawnienia. Zatem nawet po kilku dniach od odebrania dokumentu możesz go stracić. Wszystko jednak zależy od Ciebie, czy dasz podstawy do zabrania dokumentu.

Policjanci mogą na drodze zatrzymać prawo jazdy, jeżeli kierujący przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym. W tym przypadku stracisz prawo jazdy na 3 miesiące. Jeśli będziesz dalej prowadził samochód bez dokumentu to kara zostanie przedłużona do 6 miesięcy. Ostatecznie pamiętaj, że taką decyzję podejmuje starosta.

W jakich przypadkach policjant może zatrzymać prawo jazdy?

Istnieje wiele sytuacji, gdzie policjant może zabrać Ci dokument. Wystarczy, że:

  • Będzie istniało podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, stanie po użyciu alkoholu lub środkach odurzających
  • Policjant stwierdzi, że prawo jazdy jest zniszczone i nieczytelne
  • Wystąpi podejrzenie, że dokument jest podrobiony lub stracił ważność
  • Wobec kierującego pojazdem orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub cofnięto prawo jazdy
  • Kierujący przekroczył 24 punkty karne
  • Kierowca przekroczył, w okresie roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub popełnił w ciągu dwóch lat od uzyskania uprawnień przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
  • Stwierdzono brak aktualnych badań technicznych
  • Stwierdzono przewożenie większej ilości osób, niż wskazuje liczba miejsc określona w dowodzie rejestracyjnym

Policjant nie musi pokazać Ci legitymacji

Każdy policjant, który zatrzyma Cię do kontroli poda zawsze swoje imię, nazwisko, stopień i powód zatrzymania. Jeśli jest w mundurze to legitymację pokazuje tylko na żądanie kierowcy. Pokazać legitymacje musi zrobić w taki sposób, by było widać wszystkie dane, czyli imię, nazwisko, stopień i nazwę organu, która wydała dokument. Pamiętaj, że nie możesz żądać, by policjant dał Ci legitymację do ręki.  Co jednak, gdy policjant nie ma na sobie munduru? W takiej sytuacji policjant musi pokazać legitymację od razu, bez wezwamia.

 

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz