Coraz więcej pań za kierownicą

Kwiecień 24, 2017
Coraz więcej pań za kierownicą

„Jeździsz jak baba”. Te i inne określenia mówiące o tym, że kobiety słabo prowadzą powoli odchodzą do lamusa. Okazuje się, że kobieta za kierownicą to nie powód do szyderstw i ironicznych uśmiechów. Kobiety coraz częściej zdobywają prawo jazdy i nieźle sobie radzą za kółkiem.

Kobiety za kierownicę

W ostatnim czasie znacząco zwiększyła się liczba kobiet z prawem jazdy. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba kobiet z prawem jazdy zwiększyła się o trzy miliony. Obecnie tym dokumentem może pochwalić się siedem i pół miliona Polek.

Czy kobiety powodują wypadki?

Niestety okazuje się, że wraz ze wzrostem liczby Polek za kierownicą wzrósł także odsetek wypadków spowodowanych przez kobiety, o prawie 6 procent w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Nie oznacza to jednak, że kobiety za kierownicą są słabsze od mężczyzn. Liczba wypadków i kolizji z udziałem pań jest cztery razy mniejsza niż w przypadku mężczyzn.

Naukowcy po stronie kobiet

W obecnych czasach nikogo już nie dziwi np. widok kobiety za kierownicą autobusu lub taksówki. Naukowcy często w swoich badaniach wskazują, że to właśnie kobiety są lepszymi kierowcami. Dlaczego? Mężczyźni są sprawniejsi fizycznie, pewni siebie i często przeceniają swoje umiejętności za kierownicą. Jeżdżą szybciej i agresywniej. Kobiety są natomiast słabsze w technice jazdy, ale są za to bardziej ostrożne. Panie zawsze zapinają pasy i nie przekraczają dozwolonej prędkości.

Czy panie popełniają błędy za kierownicą?

Bardzo często uznaje się, że kobiety mają duże problemy z opanowaniem skrzyni biegów, włączaniem kierunkowskazów i obserwacją otoczenia wokół pojazdu. Wiele kobiet ma problem z ocena odległości w lusterkach co ma wpływ na jakość parkowania, zmianę pasa ruchu lub wyprzedzaniu innego pojazdu.

Szkoły jazdy dla pań

W Polsce właśnie w trosce o płeć piękną coraz więcej pojawia się szkół jazdy tylko dla kobiet. Instruktorzy znając mocne i słabe strony kobiet za kierownicą starają się na kursie wyeliminować wszystkie błędy. Uczy się dobrych nawyków, a wszystko w przyjaznej atmosferze.

Nieważne jednak kto znajduje się za kierownicą. Kobiet i mężczyzn nic nie zwalnia z bezpiecznej jazdy i przestrzegania przepisów. Mężczyźni powinni zmienić swoją opinię o kobietach za kółkiem. Panie dobrze radzą sobie w kierowaniu pojazdem i miejmy nadzieję, że z czasem stereotyp „baby za kierownicą” zniknie.

Źródło: Gazeta Lubuska

Dodaj komentarz