Co zrobić w przypadku awarii na autostradzie?

lipiec 12, 2018
Co zrobić w przypadku awarii na autostradzie

Sezon urlopowy w pełni. Polacy bardzo często wybierają się na wakacje swoimi samochodami. Trzeba wiedzieć, że w tym czasie ruch na autostradach i drogach ekspresowych może być wzmożony. Sprawdź co zrobić, gdy na autostradzie samochód odmówił posłuszeństwa.

Niespodziewana awaria

Awaria na autostradzie to duży pech i ekstremalnie stresująca sytuacja. Przede wszystkim trzeba zachować spokój i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że holowanie samochodu na lince nie wchodzi w grę. Czekając na pomoc drogową nie możesz zapomnieć o kilku istotnych kwestiach.

Trójkąt ostrzegawczy

Eksperci przypominają, że wychodząc z pojazdu należy założyć kamizelkę odblaskową. Samochód powinien znajdować się na pasie awaryjnym jak najbliżej prawej krawędzi jezdni i musi mieć włączone światła awaryjne. Ustawienie trójkąta ostrzegawczego to informacja dla innych, że stało się coś nieprzewidzianego i trzeba zachować ostrożność. Przepisy mówią, że trójkąt ostrzegawczy na autostradzie musi znajdować się w odległości stu metrów od uszkodzonego pojazdu. Jego brak stwarza zagrożenie i grozi wysokim mandatem.

Co z pasażerami?

Podróżując z innymi osobami trzeba zadbać o to, by czuli się bezpiecznie w czasie oczekiwanie na holowanie. Nie czekajcie na pomoc w pojeździe. Wysiądź i przeprowadź pasażerów za barierki lub skorzystaj z wyjścia ewakuacyjnego, gdy przy drodze znajdują się ekrany dźwiękochłonne.

Zarządcy drogi pomogą oznaczyć miejsce zdarzenia

Gdy pojazd ulegnie awarii na autostradzie wielu kierowców wzywa pomoc drogową, ale zapomina o całym zajściu zawiadomić zarządców drogi. Służby drogowe, które zajmują się danym odcinkiem drogi pomogą zabezpieczyć miejsce awarii. Zwykle ze służbami można skontaktować się dzwoniąc pod numer alarmowy.

Autostrady zarządzane przez GDDKiA służą pomocą pod numerem 19111. Dla autostrady A2 odcinek Konin-Nowy Tomyśl jest to 618 383 113, A1 Toruń-Gdańsk nr 58 530 66 66, a dla A4 Kraków-Katowice to 32 76 27 333.

Zadbaj o ubezpieczenie

Holowanie z miejsca zdarzenia może być bardzo drogie. Warto jest posiadać odpowiedni pakiet ubezpieczenia Assistance. Gwarantuje on pomoc m.in. podczas niespodziewanej awarii.

Źródło: www.moto.onet.pl

Dodaj komentarz