Co sprzedawca samochodu musi zgłosić w urzędzie?

maj 9, 2018
Co sprzedawca samochodu musi zgłosić w urzędzie

Planujesz sprzedać lub przekazać samochód innej osobie? Sporządzenie stosownej umowy i przekazanie dokumentu to nie wszystko co musisz załatwić. Każdy kto sprzedaje samochód musi  powiadomić o tym fakcie urząd, w którym jest zarejestrowany samochód.

Ile masz czasu na zgłoszenie?

Obecnie przepisy wskazują, że na powiadomienie urzędu o sprzedaży lub przekazaniu pojazdu ma się 30 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny.

Okazuje się, że nie grozi obecnie żadna dotkliwa kara za brak zgłoszenia, ale jeżeli ten obowiązek nie zostanie dopełniony to można zostać ukaranym mandatem, który będzie dotyczył nowego właściciela.

Gdzie należy zgłosić sprzedaż pojazdu?

Sprzedałeś pojazd? Zgłosić ten fakt możesz m.in. w wydziale komunikacji, gdzie jest zarejestrowany pojazd. Możesz to zrobić np. w starostwie powiatowym, urzędzie miasta lub urzędzie dzielnicy. Usługa jest bezpłatna i nie zawsze trzeba stawić się osobiście w urzędzie. Dokumenty możesz wysłać pocztą lub przesłać za pomocą ePUAP.

Jakie dokumenty są niezbędne?

  • Zawiadomienie o zbyciu pojazdu, które wypełniamy samodzielnie. Dokument możemy uzyskać w starostwie powiatu, urzędzie miasta lub dzielnicy
  • Dowód osobisty lub paszport
  • Karta pobytu, jeśli chodzi o obcokrajowca
  • Kopia dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu. Może to być np. umowa kupna-sprzedaży, umowy darowizny.

Podstawą prawna dotycząca informacji o zbyciu pojazdu mówi Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z dnia 2012r. poz. 1137 z późn. zm.)

Źródło: motofakty.pl

 

Dodaj komentarz