Co grozi za ucieczkę przed policją?

czerwiec 11, 2018
Co grozi za ucieczkę przed policją

Czy wiesz, że od ponad roku obowiązują zaostrzone przepisy, które surowo karzą uciekinierów przed policją. Sprawdź jakie konsekwencje czekają na kierowców, którzy zlekceważą obowiązek zatrzymania się do kontroli drogowej.

Jak było dotychczas?

Obecnie łagodne prawo dotyczące ucieczki przed policją sprawiało, że wielu kierujących lekceważyło obowiązek zatrzymania się do kontroli. Każdy kto chciał poczuć się jak Tommy Lee Jones w „Ściganym” ryzykował niewiele. Zwykle za takie zdarzenie groził mandat lub areszt do 30 dni oraz krótki okres zakazu prowadzenia pojazdów, który często nie był zasądzany. Tutaj należy przypomnieć, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest wykroczeniem. Wszystko zmieniło się od 1 czerwca 2017 roku. Ten czyn został przekwalifikowany na przestępstwo. Kodeks karny mówi, że:

„Art. 178b. Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Nowelizacja Kodeksu karnego sprawia, że za ucieczkę przed policją grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności i obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów od roku aż do 15 lat.

Policja nie zrezygnuje z pościgu

Jeśli zdecydowałeś się na ucieczkę przed policją musisz wiedzieć, że policja z pościgu nie zrezygnuje. Policjanci nie wiedzą, czy przyczyną ucieczki jest brak dokumentów przy sobie, czy kierującym jest przestępca poszukiwany listem gończym. W takich sytuacjach policja użyje wszystkich sposobów, by zatrzymać pojazd, który uciekają stwarza bardzo duże zagrożenie na drodze.

Źródło: info-car.pl

Dodaj komentarz