CEPiK 2.0 zaczął działać. Co to oznacza?

CEPiK 2.0 zaczął działać. Co to oznacza?

Od dziś (tj. 13.11.2017 r.) zaczął obowiązywać w Polsce nowy Centralny System Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), który wprowadza kilka istotnych zmian. Dotyczą one m.in. bazy danych, systemu informatycznego oraz zmian w zasadach przeprowadzania badań technicznych.

Nowy system i od razu problemy?

CEPiK 2.0 ma zacząć działać od dzisiaj. Niektóre samorządy informują jednak, że przy rejestracji samochodów mogą pojawić się problemy. Jeśli dane na temat samochodu okażą się niekompletne, to rejestracja samochodu nie będzie możliwa. Problemy mogą wystąpić w każdym wydziale komunikacji.

SuperUbezpieczenia

Jakie dane znajdą się w CEP?

Do Centralnej Ewidencji Pojazdów mają trafiać na bieżąco informacje na temat badań technicznych nawet tych, które zakończyły się wynikiem negatywnym. Dzięki temu ma zostać zakończony proceder tzw. „turystyki badań technicznych”, gdzie kierowcy odwiedzali diagnostów, którzy dopuścili samochód do ruchu.

Oprócz tego do systemu trafią takie informacje jak:

  • Informacja o zabezpieczeniach na pojeździe. Dotyczy to m.in. zajęć przez organ egzekucyjny lub zabezpieczenie majątkowe.

Zakłada się, że takie informacje mogą być kluczowe dla potencjalnych nabywców samochodów używanych.

Nowością w systemie jest również to, że do systemu CEP dane przekazywać też będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Przesłane dane będą dotyczyć m.in. istotnych szkód, do jakich doszło w pojeździe podczas wypadku.

Straż Graniczna z nowymi uprawnieniami

Nowe przepisy oznaczają wprowadzenie nowych uprawnień dla Straży Granicznej. Funkcjonariusze będą mogli zatrzymywać dowody rejestracyjne i pozwolenia czasowe na prowadzenie samochodu. Taka informacja trafi następnie do systemu CEP.

Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji zmiany mają pozwolić uzyskiwanie wyższej jakości danych, co będzie miało wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym i spraw związanych z obrotem samochodów na rynku wtórnych.

Źródło: www.money.pl

Brak opinii

Napisz odpowiedź