Bezwzględne zatrzymanie prawa jazdy. Są zmiany

maj 15, 2018
Bezwzględne zatrzymanie prawa jazdy

Stan wyższej konieczności oznacza niezatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Sprawdź czego dotyczą zmiany.

Co mówią obecne przepisy?

Każdy kierowca, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym może stracić bezwzględnie uprawnienia. Dokument zostaje zatrzymany przez policję podczas kontroli drogowej, a następnie jest on przesyłany do właściwego starosty, który wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Za pierwszym razem kierowca żegna się z uprawnieniami na trzy miesiące. Jeśli kierujący nadal jeździ bez prawa jazdy i znów zostaje zatrzymany, to kara przedłuża się do sześciu miesięcy. Kolejna wpadka oznacza bezwzględne zatrzymanie prawa jazdy. Oznacza to, że cofane są uprawnienia i znów trzeba zdać egzamin.

Będą zmiany

Senat w piątek przyjął nowelę Prawa o ruchu drogowym, która jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2016 r. TK orzekł, że niezgodne z konstytucją jest zabieranie prawa jazdy, gdy kierowca przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym i nie ma możliwości uwzględnienia, że działał w stanie wyższej konieczności. Za taki stan można uznać m.in. przewożenie rodzącej kobiety, której życie może być zagrożone.

Senatorowie zaproponowali, by w takich przypadkach prawo jazdy nie było zabierane. Posłowie jednak zmienili propozycję senatorów i uznali, że będzie można odstąpić od zabrania prawa jazdy, gdy „kierowca działał „w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa tego nie można uniknąć inaczej, a poświęcone dobro w postaci bezpieczeństwa na drodze przedstawiało wartość niższą od dobra ratowanego”.

Źródło: moto.onet.pl

Dodaj komentarz