Czy będą obowiązkowe badania dla seniorów?

kwiecień 12, 2018
Czy będą obowiązkowe badania dla seniorów

Seniorzy za kierownicą powodują duże zagrożenie na drodze. Te i inne opinie bez problemu można znaleźć w internecie. Jak wiadomo z wiekiem zmniejsza się refleks i inne cechy motoryczne, które zwiększają ryzyko wypadku na drodze. Obowiązkowe badania i krótki termin ważności dokumentu. Tak radzi się z kierowcami w starszym wieku. Czy w Polsce powinno być podobnie?

Jak zadbać o seniorów?

Unia Europejska oraz Polskie Biuro Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego chcą zadbać o bezpieczeństwo osób starszych za kierownicą. Dodatkowo lekarze potwierdzają, że wprowadzenie regularnych badań dla seniorów jest dobrym rozwiązaniem.

Ministerstwo Infrastruktury od jakiegoś czasu zachęca starszych kierowców to sprawdzania swoich umiejętności kierowania nawet po kilkudziesięciu latach od uzyskania uprawnień. W tym celu organizowane są specjalne akcje informacyjno-edukacyjne dla kierowców powyżej 60 roku życia.

Eksperci zauważają jednak, że same akcje nie pomogą i potrzebne są odpowiednie zmiany w przepisach. Urzędnicy z Unii Europejskiej planują wprowadzić obowiązkowe i regularne badania dla kierowców powyżej 60. roku życia we wszystkich krajów wspólnoty. Eksperci zaznaczają też, że bez względu na to, czy przepisy wejdą w życie sprawdzać swoje zdolności do kierowania pojazdami. Pomocne są w tym m.in. treningi umiejętności kierowania pojazdami, kursy i jazdy doszkalające. Pomocne są też urządzenia wspomagające kierowanie samochodem, czujniki cofania lub sygnalizacje zmiany toru jazdy.

Okazuje się, że w wielu krajach wymogi dotyczące starszych kierowców już istnieją. Przykładem jest tu m.in. Finlandia. Tam seniorzy trafiają na obowiązkowe badania medyczne. We Francji natomiast prawo jazdy dla kierowcy powyżej siedemdziesiątego roku życia jest wydawane tylko na dwa lata i przedłużane pod warunkiem przejścia odpowiednich badań.

Statystyki

Statystyki pokazują, że co dziesiąty wypadek drogowy w Polsce powodują kierowcy powyżej 60 roku życia. Około 50% wypadków z udziałem seniorów ma miejsce na skrzyżowania i podczas manewru zawracania.

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz