Na co musi uważać młody kierowca?

wrzesień 29, 2016
Na co musi uważać młody kierowca

Nikt nie rodzi się „królem szos” i „mistrzem kierownicy”. To, że zdobyłeś prawo jazdy nie oznacza, że masz już duże umiejętności. Doświadczenie za kierownicą zdobywa się latami. Ty jako młody kierowca możesz popełniać wiele błędów. W tym artykule pokażemy na co musi uważać młody kierowca.

Statystyki są nieubłagane. Młodzi kierowcy powodują bardzo dużo wypadków. Najczęstszą przyczyną w są braki w umiejętnościach i zbyt brawurowa jazda. Najczęstsze błędy młodych kierowców to:

Wiara we własne możliwości

Zdobycie uprawnień nie oznacza, że Ty jako kierowca wiesz już wszystko. Młody kierowca musi dalej się kształcić i zdobywać doświadczenie w prowadzeniu samochodu. Tutaj doskonale sprawdzi się powiedzenie „mierz siły na zamiary”.

Błędy podczas wyprzedzania

Wielu specjalistów zauważa, że młodzi kierowcy często popełniają błędy podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Zbyt bliskie podjeżdżanie do wyprzedzanego pojazdu sprawia, że pole widzenia znacząco się zmniejsza. Jest to jeden z podstawowych błędów.

Wymuszanie pierwszeństwa

Bardzo wiele wypadków lub stłuczek z udziałem młodych ma związek z zapominaniem o spojrzeniu w lusterka boczne i wsteczne. Najczęściej dochodzi do tego podczas zmiany pasa ruchu. Przypominamy, że młodzi kierowcy często lekceważą konieczność prawidłowego ustawienia lusterek, a to ma już bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo.

Kierunkowskazy

Mówi się, że brak używania kierunkowskazów to „styl życia”. Zwykle tyczy to się zbyt pewnych siebie kierowców i właśnie tych młodych. Młodzi nagminnie nie pamiętają o kierunkowskazach, a jeśli już ich użyją to zwykle robią to zbyt późno.

Znaki

Problem ten dotyczy praktycznie wszystkich kierowców. Chodzi tu o spoglądanie na znaki. Jazda na pamięć i niestosowanie się do znaków to bardzo poważny błąd.

Przestrzeganie przepisów, skupienie i trzeźwa ocena swoich umiejętności to podstawa bezpiecznej jazdy. Po zdanym egzaminie daj sobie czas na zdobywanie doświadczenia za kierownicą.

Dodaj komentarz